Jdi na obsah Jdi na menu
 


I v zimě lze na Žďársku houbařit

29. 12. 2011

 

I v zimě lze na Žďársku houbařit

penizovka-sametonoha--5-.jpgŽďársko - Vyrazit na houby v prosinci? Proč ne, v lesích anebo i v blízkosti lidských obydlí lze také v prosinci najít hned několik druhů jedlých hub.


Skalní houbaři o tom vědí své a vyrážejí proto do terénu například na hlívy ústřičné nebo penízovky sametonohé. "Na hlívě jsem byl letos už několikrát, mám své místo v Černém lese u Žďáru nad Sázavou. Houby tam rostou na starém listnatém stromě a po tři roky, co tam chodím, jsem vždycky pár plodnic domů donesl," svěřil se Daniel Filip ze Žďáru nad Sázavou.

usisko.jpgZ hlív dělá nejraději falešnou dršťkovou polévku nebo je suší. "Výborné jsou ale i jenom osmažené," podotkl vášnivý houbař. Tato dřevokazná houba je oblíbená nejen pro svoji chuť, ale i léčivé účinky. Podporuje například imunitu, upravuje krevní tlak a obsahuje spoustu minerálů.

 

V lesích regionu se nyní hojně vyskytuje také penízovka sametonohá. Jedná se o jedlou a chutnou houbu. "Roste i v mírných mrazech, kdy teplota spadne pod nulu. Nevadí jí ani přikrývka sněhu," popsal hlinecký mykolog Jiří Laštůvka řečený Kudláček.penizovka-sametonoha--10-.jpg Objevit ji lze hlavně na stromech, a to zhruba od října až do března. Stejně jako hlíva se penízovka nesbírá pouze pro svoji vynikající chuť, ale i léčivé účinky. Kromě jiného má pozitivní vliv na slinivku břišní, proto se doporučuje lidem s cukrovkou, a přičítány jsou jí i antibakteriální účinky.

 Sám Jiří Laštůvka v úterý 27. prosince objevil nejenom množství penízovek, ale i Jidášovo ucho. Tato houba připomínající ušní boltec roste na odumřelých větvích a kmenech. Houba se používá hlavně do čínských pokrmů či do omáček, velmi vhodná je k sušení. A jaké další skvosty mohou houbaři v lesích Žďárských vrchů ještě nalézt? Mimo jiné některé druhy čirůvek, například fialovou, strmělek a dále pařezník nebo kržatky.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář