Jdi na obsah Jdi na menu
 


Houby nerostou. Podle mykologů už ale brzy začnou

9. 7. 2011

 

Houby nerostou. Podle mykologů už ale brzy začnou

Choceň - /OD SOUSEDŮ/Houby téměř nerostou. S tímto faktem se museli vypořádat i mykologové, kteří se do Chocně sjeli na dvanácté Setí hub se svatým Prokopem. Součástí dvoudenní akce bývá i sběr hub a jejich výstava.
 
Protože však na rozdíl od klasického houbaře mykologové vždycky v lese něco najdou, vystavovat bylo co. "Hub se našlo kolem sto druhů," bilancoval za pořadatele z choceňského mykologického klubu Libor Tmej. Letošního "setí" se zúčastnilo kolem sto třiceti lidí, členové různých mykologických kroužků a nadšení houbaři. Název akce vymyslel před lety jeden ze zakladatelů choceňského klubu Antonín Hemerka. "Čtvrtého července má svátek Prokop. O svatém Prokopovi pranostiky říkají, že seje houby. Odtud ten název. Je velmi příhodné, že pátého a šestého července jsou svátky, v tuto dobu má řada mykologů a houbařů ještě čas. Na podzim už pak není šance," vysvětlil Libor Tmej. Pro vášnivé houbaře má dobrou zprávu. Prý už houby brzy porostou.
 
"Myslím si, že obrat k lepšímu už musí nastat. Čekali jsme, že už na ,setí´ bude veliké množství hub. Ten srážkový deficit alespoň na Choceňsku a Orlickoústecku byl veliký, a to se odrazilo v tom, že houby rostou minimálně. Začínají se objevovat drobné plodnice různých druhů hub, ať už to jsou holubinky, žampiony, takže na řadu přijdou i hřibovité. Je to otázka týdne, nanejvýš deseti dnů," domnívá se zkušený mykolog.
 
Účastníci mykologických dnů se na sběr hub vypravili do choceňského zámeckého parku, který bývá na houby velmi bohatý, a z něj pak do okolních lesů, kde stojí i socha svatého Prokopa. Večer z nasbíraných úlovků sestavili velkou výstavu, grilovalo se prasátko, diskutovalo o všem možném. "Není to jen o houbách, ale o setkávání lidí," podotkl Libor Tmej. Druhý den se účastníci vydali do přírodních rezervací Peliny a Hemže-Mýtkov.
 
Elektronickou poštou se šířila v minulých dnech poplašná zpráva, že houby sbírané v Česku mají v souvislosti s živelnou katastrofou v Japonsku vysoký obsah radioaktivních látek a je nebezpečné je jíst. Podle odborníků na jadernou energetiku je to naprostý nesmysl. O mystifikaci, která kolovala po internetu, diskutovali i mykologové v Chocni. Libor Tmej považuje e-mail za nepovedený žert. "Houbařům bych spíš doporučil, aby se vyhnuli houbám z okolí silnic a frekventovaných cest, ale pokud jde o radioaktivitu z Fukušimy, u evropských hub je naprosto bezpředmětná," dodal mykolog.
 
 
Osobně jsem se zúčastnil Choceňského klání. Velké dík všem pořadatelů, za krásné strávené chvíle s fajn lidičkami a za vynikající grilované selátko. Zde v galerii můžete zhlédnout několik fotografií.

V Chocni houbová situace nebyla tak pozitivní, ale na druhou stranu můžou být choceňští rádi, že jim tak pěkně napršelo. Já to má tady obráceně. Moc zde neprší, ale občas se tu objeví sem tam nějaká ta houbička, jako v pátečním krásném dnu se nabagroval slušný košík hnědáků. Viz fotografie.
 

1.jpg

 

Myslím si též, jestli zaprší, že by se nám houbová vlna mohla rozjet.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář