Jdi na obsah Jdi na menu
 


Závojenka olovová - Entoloma sinuatum

3. 1. 2015

!!! POZOR SMRTELĚ JEDOVATÁ !!!

Závojenka olovová - Entoloma sinuatum

(Bull.) P. Kumm.
 
VI. - X.
 
Smrtelně jedovatá
 
říše Fungi - houby » třída Agaricomycetes - stopkovýtrusé » řád Agaricales - pečárkotvaré » čeleď Entolomataceae - závojenkovité
 
Vědecká synonyma
Acurtis sinuata
Agaricus fertilis Berk.
Agaricus lividus Bull.
Agaricus sinuatus Pers.
Entoloma eulividum Noordel.
Entoloma fertile Gillet
Entoloma lividum (Bull.) Quél.
Rhodophyllus sinuatus (Bull.) Quél.
Rhodophyllus sinuatus Singer
 
 
Tento druh závojenky je smrtelně jedovatý. Roste pod listnatými stromy (dubem, bukem, habrem, lískou atd.) od června do října, hlavně koncem srpna až začátkem září. Zde na hlinecku závojenka olovová neroste, nebo alespoň jsem tuto houby tady ještě nenašel. Tyto fotografie a plodnice jsou focené z brněnské lokality. Je celkem vzácná a vyskytuje se převážně v teplejších oblastech, zvláště na vápenitých půdách. Nápadná moučnou vůní jako třeba podtrnka nebo májovka. POZOR je prudce jedovatá!

Závojenka olovová - vzhled

Kloboukzávojenka olovová v průměru 5 - 20 cm, v mládí je polokulovitý až kuželovitý, pak sklenutý s podvinutým okrajem, později plochý a zprohýbaný, se zaobleným hrbolem ve středu. Barvy se vyskytují od bělavé, nažloutlé, našedlé až okrové. Povrch je hedvábně lesklý, hladký, mastný.
Třeň je široce připojený, ale někdy i se zoubkem, vysoký, v mládí žlutavý, později narůžovělý, nakonec až hnědorůžový.
Dužnina je bělavá, neměnná.

Závojenka olovová - výskyt

V Česku roste závojenka olovová nehojně, zejména v teplejších oblastech a místy zcela chybí. Objevuje se roztroušeně ve skupinách nebo jednotlivě v červnu až září v listnatých lesích pod duby, habry a buky, na hrázích rybníků. Upřednostňuje vápencové podklady.

Závojenka olovová - vliv na zdraví

Závojenka olovová je smrtelně jedovatá houba. Obsahuje dosud neznámý jed, který působí velice rychle, do dvou hodin po jídle se objevuje zvracení a další příznaky otravy. Jsou známa i úmrtí.

Závojenka olovová - možnosti využití

Pozor na možnost záměny za mladé plodnice jedlého hřibu dubového rostoucí ve stejných místech! Dále je možná záměna za všechny světle zbarvené jedlé houby, rostoucí mimo les, jako je závojenka podtrnka, čirůvka májovka, žampion polní, žampion ovčí.
Zdrojový popis: spektrumzdravi.cz
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Náhledy fotografií ze složky Závojenka olovová - Entoloma sinuatum

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář