Jdi na obsah Jdi na menu
 


Šupinovka spáleništní - Pholiota highlandensis

23. 5. 2011

h
 

Šupinovka spáleništní - Pholiota highlandensis

(Peck) Smith & Hesler

I.-XII.
 
Nejedlá
 
říše Fungi - houby » třída Agaricomycetes - stopkovýtrusé » řád Agaricales - pečárkotvaré » čeleď Strophariaceae - límcovkovité
 

Vědecká synonyma

Agaricus carbonarius Fr.
Chalymmota carbonaria
(Batsch) P. Karst.
Dryophila carbonaria
(Batsch) Quél.
Flammula carbonaria
(Batsch) P. Kumm.
Flammula carbonaria var. gigantea
J.E. Lange
Flammula gigantea
(J.E. Lange) M.M. Moser
Flammula highlandensis
Peck
Pholiota carbonaria
(Fr.) Sing.
Pholiota carbonaria var. gigantea
(J.E. Lange) anon. ined.
Pholiota highlandensis f. persicina
(P.D. Orton) Holec

supinovka-spalenistni---pholiota-highlandensis--56-.jpg Tato houbička se tu objeví hrozně brzo z jara na dvou až více letých spáleništích. Je to jedna z prvních lupenatých jarních druhů hub. Před ní roste několik zimních druhů, jako kržatka zimní, penízovka sametonohá a jiné. Dovolím si tvrdit, kde se objeví větší vypálené místo, tam se objeví šupinovka spáleništní. Roste v různých barvách a tvarech. Roste jednotlivě i v trsech. Je nejedlá, má nahořklou a trpkou chuť.

supinovka-spalenistni---pholiota-highlandensis--47-.jpg

S panem Havránkem jsem šel do různých akcí, jako například do kultivace smržů. Pavel přivezl několik druhů naočkovaného zrní a já je zkoušel kultivovat na různá spáleniště. Nejvíce se zadařilo, tam kde se prvním rokem objevila naše známá šupinovka. Bohužel další rok šupinovka, ani smrž nerostly. Poté celé spáleniště zarostlo, mechem a travinou.

supinovka-spalenistni---pholiota-highlandensis--51-.jpg Popis

   Klobouk: 4-7cm polokulovitý později rozložený až plochý, v mládí s podvinutým okrajem, s bělavými útržky vela, lesklý, za vlhka lepkavý oranžově až rezavě okrový, při kraji světlý žlutavý.

Lupeny: husté, zoubkem sbíhavé, krémové, později hnědavé od výtrusů.

Třeň: válcovitý, 2-6x0,2-0,6cm pod kloboukem světle běložlutý, pod prstenitou zónou okrový, směrem k bázi až rezavý, vločkatý.

Dužnina: bělavá v bázi třeně nahnědlá, nenápadné vůně a mírně natrpklé chuti. Výskyt   Roste dosti hojně na spáleništích ze zuhelnatělých zbytků dřeva listnáčů i jehličnanů a to obvykle dvě až tři sezóny za sebou.

Pramen: houbaření.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář