Jdi na obsah Jdi na menu
 


Špička listová - Marasmius epiphyllus

11. 3. 2013

 

 

Špička listová - Marasmius epiphyllus

(Pers.) Fr.

X.-XII.

Jedlá

říše Fungi - houby » třída Agaricomycetes - stopkovýtrusé » řád Agaricales - pečárkotvaré » čeleď Marasmiaceae - špičkovité

Vědecká synonyma

Agaricus epiphyllusPers.
Androsaceus epiphyllus (Pers.) Pat.
Androsaceus epiphyllus var. plantaginis R. Heim
Marasmius plantaginis (R. Heim) Singer
Micromphale epiphyllum (Pers.) Gray
 
 
Na Hlinecku je tento duh špičky dosti hojný. Roste v opadu listí. Na listech které už jsou shnilé (černé), na čerstvých listech špička listová neroste. Je to zajímavá droboučká hubička. Když vypukne její růst, je na lokalitě stovky plodniček. Je jedlá.

Špička listová (Marasmius epiphyllus) je drobná jedlá houba z čeledi špičkovitých, která však pro houbaře pro své malé rozměry v praxi nemá žádný význam.

Popis

Špička listová patří do řádu hub lupenatých, čeledi špičkovitých. Klobouk je 3 až 10 mm široký, v mládí polokulovitý, později ploše rozložený. Zbarven je sněhobíle, ve stáří slabě našedle. Lupeny jsou bílé, velmi řídké, nízké, často příčně pospojované. Třeň je vláskovitý, poměrně dlouhý, v horní části nažloutlý, dole červenohnědý. Po celé délce je pokryt jemnými bílými chloupky. Výtrusy jsou vřetenovitě elipsoidní, rozměrů 10 až 11 x 5 až 4 mikrometry. V bazidiích jsou uloženy po čtyřech.
Špička listová vyrůstá na podzim na řapících a nervech spadaného, většinou již černajícího listí. Její výskyt je ostrůvkovitý, ale v místech, kde se vyskytuje, vyrůstá v obrovském množství, takže je jejími polodničkami substrát někdy zcela zakryt.
 
Pro praktické houbaře nemá špička listová žádný praktický význam, protože pro své nepatrné rozměry nemá v kuchyni žádné použití. Přispívá významně k urychlení rozpadu opadaného listí. Záměna je možná především s jinými druhy špiček, zejména se špičkou osikovou, která však vyrůstá výhradně na listech osik. Navíc má tento druh lupeny srostlé v límeček a bazidie se dvěma výtrusy. Do jisté míry je podobná i některým druhům helmovek.
Popisový zdroj:oko.cz

 

 

Náhledy fotografií ze složky Špička listová - Marasmius epiphyllus

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář