Jdi na obsah Jdi na menu
 


Slzivka ředkvičková - Hebeloma sinapizans

11. 1. 2017

Slzivka ředkvičková - Hebeloma sinapizans

(Paulet) Gillet 1876
 
VIII. - XI.
 
Nejedlá
 
říše Fungi - houby » třída Agaricomycetes - stopkovýtrusé » řád Agaricales - pečárkotvaré » čeleď Strophariaceae - límcovkovité » rod Hebeloma - slzivka
 
Vědecká synonyma
Agaricus sinapizansFr.
Hypophyllum sinapizans Paulet

Popis

Klobouk 5 - 12 cm, v mládí polokulovitý a na okraji podvinutý, později nížeji sklenutý, plochý až vmáčklý, na okraji ostrý a často i zvlněný, s nenápadným tupým hrbolem, masitý, slabě lepkavý, hladký, stříbřitě ojíněný, na okraji bělavě krémový a na temeni žlutě rezavý, ve stáří celý plavě rezavý.
 
Lupeny jsou vysoké až 1 cm, nestejně dlouhé, husté, neslzící a beze skvrn, hnědavě krémové až skořicově hnědé, se světlým vločkatým ostřím.
 
Třeň 4 - 10 x 1 - 2 cm, válcovitý, na bázi rozšířený, ve stáří dutý, pokrytý bělavými, později hnědnoucími šupinami, nakonec ve spodní části až vláknitý, bělavě krémový, ve stáří s hnědavým nádechem.
 
Dužnina tlustá, tvrdá, pevná, ve stáří měkčí, bělavá, pod pokožkou klobouku hnědavá, s ředkvičkovou nebo až zemitou vůní a hořkou nebo nahořklou chutí.

Výskyt

Roste na bohatých bazických půdách v listnatých i jehličnatých lesích, zvláště v bučinách, často v početných skupinách. Místy je hojná. Tato houba může vyvolat slabší otravy, proto se řadí mezi nejedlé.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář