Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mřížovka červená - Clathrus ruber

12. 6. 2017

Mřížovka červená - Clathrus ruber

P. Micheli ex Pers.
 
V. - IX.
 
Nejedlá
 
říše Fungi - houby » třída Agaricomycetes - stopkovýtrusé » řád Phallales - hadovkotvaré » čeleď Phallaceae - hadovkovité » rod Clathrus - mřížovka
 
Vědecká synonyma
Clathrus cancellatusTourn. ex Fr.
 
Díky panu Bořivoji Makovskému tu můžeme mít tuto krasavici.
Lokalita nálezu houby je Bulharsko, Tsarevo (bývalý Mičurin) 31.5.2017

Popis

Vůně: ve zralém stavu nasládle páchne po mršině.
 
Plodnice: zpočátku kulovitá, bílá, z poloviny ukryta pod zemí, na vnější straně s širokou vtisknutou síťovitou kresbou, rosolovitý obal. Během dozrávání "čertovo vajíčko" praskne a objeví se mřížkovitý útvar s velkými oky, nesoucí na vnitřní straně ramen olivově hnědou výtrusorodou hmotu (glebu). Barva oranžová až šarlatově rudá; výška 5-8 cm. Na bázi zůstávají zbytky vajíčka jako rosolovitý obal, naprosto stejně jako je tomu u hadovky smrduté.
 
Výtrusy: elipsovité, hladké.
 
Výskyt: Ve střední Evropě je velmi vzácný a vyskytuje se pouze sporadicky. Zejména ve vlhkých a teplých letních měsících (červenec a srpen) na hřbitovech a zahrádkách domků. V oblasti středomoří se houba vyskytuje stejné hojně, jako u nás hadovka smrdutá, a roste tam v období od září až do února, ale také v jiném ročním období, pokud je dostatečně vlhko. Našel jsem ji dokonce v písčitých piniových lesích na Sardinii i na vápnité půdě pod borovicemi halepskými na Mallorce.
 
Záměna: Květnatec Archerův (Clathrus archeri), který je ve střední Evropě hojnější, má podobnou stavbu i zbarvení, ve stadiu dokončeného vývoje však má podobná ramena jako chobotnice.
 
Poznámka: Rod Clathrus je ve střední Evropě zastoupen 2 zmíněnými druhy.
 
Nález a foto Bořivoj Makovský
 
 
 
 
 

Nález a foto Bořivoj Makovský, Bulharsko 2017

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář