Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hřib rubínový - Rubinoboletus rubinus

20. 3. 2018

Hřib rubínový - Rubinoboletus rubinus

(W.G. Sm.) Pilát & Dermek 1969
 
VII. - X.
 
Jedlý - vzácný
 
říše Fungi - houby » třída Agaricomycetes - stopkovýtrusé » řád Boletales - hřibotvaré » čeleď Boletaceae - hřibovité » rod Rubinoboletus - hřib

Vědecká synonyma

Boletus rubinusW.G. Sm.
Chalciporus rubinus (W.G. Sm.) Singer
Suillus rubinus (W.G. Sm.) Kuntze
Xerocomus rubinus (W.G. Sm.) A. Pearson
 
Hřib rubínový patří mezi dosti vzácné druhy hub. V ČR roste pouze na několika málo lokalitách a v některých zemích Evropy dokonce neroste vůbec. U nás jej můžeme objevit na teplejších místech pod některými listnáči, například pod buky, habry a duby.

Popis

Klobouk 30-60 mm, polokulovitý později někdy zvoncovitý nebo skoro plochý, jemně plstnatý. Barvy světle oranžové, okrové nebo krémové. Ve stáří až hnědočervené.
 
Rourky jsou krátké až 5 mm v mládí růžové, narezavěle červené nebo živě červené, v dospělosti vínově červené, póry jsou podobně zbarvené jako stěny rourek. Rourky i póry po poranění barvu nemění.
 
Třeň až 50 mm, tvarově velmi variabilní, někdy válcovitý, jindy vřetenovitý nebo nahoře rozšířený, směrem k bázi zúžený na světlejším růžovém podkladu pokrytý velice drobnými červenými nebo červenopurpurovými plstnatými zrníčky. Plst na bázi třeně je sírově žlutá, místy narezlá.
 
Dužnina je bělavá nebo krémová, v části klobouku může být narůžovělá, naopak na bázi, žlutá.
 
Chuť je mírná, vůně nenápadná.

Ekologie

Roste velmi vzácně od léta do podzimu v teplých listnatých lesích, parcích a na hrázích rybníků pod duby. Druh zasluhující ochranu proto je třeba případné nálezy hlásit ČMS nebo některému MK ve Vašem okolí!

Možná záměna

Zaměnit by se dal za hřib peprný (Chalciporus piperatus), který ovšem není takto krásně zbarvený a jehož dužnina má ostře peprnou chuť.
 
 
 
 
 
 
 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář