Jdi na obsah Jdi na menu
 


Září 2011

30. 9. 2011

 

Láhev od vodky ukrývala v lese překvapení

 
Před několika dny našel František Vávra na Chebsku zajímavou raritu:
 
 
Milhostov - Rostou, potvrzují houbaři nejen na Chebsku. Poklad, který našel v lesích František Vávra z Milhostova, by ale v lese čekal málokdo. Láhev od vodky, kterou někdo vyhodil v lese, v sobě ukrývala nečekané překvapení - hřib.

Klikni pro zvětšenírarita---hrib-smrkovy-vrostly-do-lahve..jpg

Tuto fotografii fotografoval Václav Mottl, ČMS Slavkovský les. Skalka - výstava hub ČMS Slavkovský les 4.9.2011.
 
 
Pan Mottl dodává: raritu neustále udržujeme v použitelném stavu a
budeme ji vystavovat tento týden na výstavě hub v Mariánských Lázních.
 

Láhev v lese ukrývala překvapení.

predseda--cms--slavkovsky-les--jiri--posmura-s-raritou..jpgVůbec tomu nemohl uvěřit, líčil jeho kamarád Václav Vácha z Dolního Částkova. Houbaření se věnuje už spoustu let, ale takovou kuriozitu nikdy nenašel, uvedl. Láhev se ukrývala v lese v Dolních Hamrech u obce Horka na Novokostelecku. V životě jsme ani já, ani můj kamarád nic takového neviděli, dodal. Musím konstatovat, že se podobná kuriozitka, kdy houbička vyroste vneočekávaných místech, a třeba i v láhvi, opravdu občas vyskytne, usmíval se Jiří Pošmura z Chebu, předseda Mykologického klubu Slavkovský les. Já osobně jsem, například našel hřib hnědý natěsnaný ve sklenici od okurek tak, že se nedal vyndat. Podle Pošmury ležela láhev vodky dlouho v lese, trochu substrátu se tam dostalo a to stačilo na vytvoření mycelia (podhoubí - shluku vzájemně propletených vláken - poznámka redakce) a následně růstu plodnice.
Autor: DENÍK/Jana Bežáková

 

Začátek září

h.-kovar.jpg

První zářiová dekáda, byla houbově moc špatná. Srpnové vedra nám veškerou vodu vysušila a znemožnila růst hub. V září nám trochu zapršelo, což se nyní začíná v lese trochu projevovat. Místy se nám začíná po dlouhotrvajících vedrech les probouzet. Sice pomalinku, ale myslím si, že se nám ještě podzimní houbičky rozrostou. To mohu potvrdit z víkendového monitorinku. Viz fotografie ;-)

 

korenitka.jpg

h.-nachovytrusny.jpg

kos.jpg

 

13. září 2011

06.jpgTak se nám to doopravdy začíná probouzet. Včera odpoledne jsem vzal fotoaparát a jdu se projít do jiného typu lesa. Vstoupím, do lesa cvakám první houbu, za chvilku druhou, potkávám prvního hnědáka, po 50 metrech druhého a najednou je jich plný les. Do toho, smrkáč, kovář, syrovinka, holubinky, lišky, černohlávky. To bylo radosti. Ještě že jsem měl sebou houbotašku, jinak veškerá úroda zůstala v lese. Je spousta nasazených malých prcků, ale jsou i zároveň hodně plesnivých a červivých. Nechalo se najít na místech po třech, čtyřech kouskách viz. video. Po měsíci jsem si pořádně za houbařil.

 0.jpg

 6.jpg

  

Rodině, přátelům a všem kteří Františka znali posílám

alespoň touto cestou upřímnou soustrast.

Čest jeho památce.

krakonos1.jpg

 

Druhá polovina září

 

kremenac--1-.jpg

Co tu momentálně nejvíc roste, jsou všechny druhy kozáků a křemeňáků. Nejčastěji se nechají najít v březových alejích, sadech, parcích, kolem cest. Nejvíce se jim však daří na loukách a mokřadech. Tam se mi podařil najít kozák barvoměný a kozák bílý nazelenalý. S křemílků je nejvíce osikáčů a krváků, neboli dubáků. Uvidíme nyní po deštích, co nám dále nastartuje. Myslím si, že konec září, začátek října bude houbově zajímavý…   

kozak--2-.jpg

kremenac--3-.jpg

kozak--3-.jpg

Pozor na vyhřívajicí zmije 

zmije1.jpg

vyrad1.jpg

Více fotografií najdeš v galerii

 

Včera se mi podařil najít Lesklík křehký - Leocarpus fragilis. Je to hlenka, ale krásná.

Trochu jsem si zafotografoval. Nejhorší je, že je moc malinkatý.

Má velikost max. do 5 milimetrů, ale i tak si myslím, že ujde …

lesklik-krehky---leocarpus-fragilis--4-.jpg

lesklik-krehky---leocarpus-fragilis--8-.jpg

lesklik-krehky---leocarpus-fragilis--9-.jpg

 

 

Omlouvám se, za nepravidelné aktualizace, ale bohužel když není nálad, tak to nejde. Mám úmrtí v rodině, čili proto tento výpadek. Ještě zhruba týden a vše by se mohlo vrátit do svých kolejí…

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re:

(Kudláček, 15. 9. 2011 13:43)

Ahoj Helčo,

až tu budete dejte vědět, ale tak dva, tři dny dopředu, abych náhodou všechno nevybagroval muhehe

Super

(Hela, 14. 9. 2011 22:05)

Díky moc za super zprávy z lesa :) tenhle víkend asi nestíháme, ale příští bychom třeba mohli vyrazit, kdybys nás chtěl vzít s sebou :))