Jdi na obsah Jdi na menu
 


Únor 2010

28. 2. 2010


1. - 5. leden 2010
 

 Stéle sužuje Hlinecko sněžení a velký vítr cca kolem 80 km/h. Tvoří se jazyky a závěje do výšky přesahující jednoho metru. Klasická vrstva sněhu tu momentálně je 70-75 centimetrů. Předevčírem tu byl opět velký mráz -19°C. Kdypak, už to skončí? Město neustále bojuje s přívalem sněhu, jen už neví kam se sněhem. Místy jsou třímetrové hromady, které budou odtávat nejméně až do dubna, jestli nepřijde velké teplo a déšť. Taková situace tu už byla v roce 2006. V zimě děs, ale v létě jsem si pořádně zařádil. Bylo vlhko, houbičkám se dařilo. Přes měsíc mám schovanou hlívu, snad ještě chvilku vydrží.

Obrazek

Alespoň nám začíná masopustní veselí. Tak si půjdeme zařádit s maškarami. Zítra 6. února jsou ve Studnicích, Hamrech a Vítanově. Týden na to jsou ve Vortové a v Blatně. Doporučuji si udělat výlet a přijet se pobavit.


21. únor 2010

 

Blíží se nám konec února. Výška sněhu se stále drží na půl metrech, čili do terénu jít je nesmysl. Vůbec mi to nevadilo, protože, tu bylo masopustní veselí. Je to tradice, která se tu drží desítek let. Nyní Vás troch seznámím s masopustem.Dnešním dnem skončilo masopustní veselí. Nyní nastává šestitýdenní půst. Poslední obchůzka se konala v místní části Hlinska zvané Blatno. Zde máte na ukázku několik fotografií a videa.

 

 

 Co je to vlastně masopust


Masopustem se nazývá období, které začíná po svátku Tří králů a končí v úterý, které předchází Popeleční středě. Období masopustu bylo v minulosti obdobím zabíjaček, sousedských zábav, besed a také svateb. Toto poklidné období končilo právě veselou a často rozpustilou obchůzkou masopustního průvodu. I když se v minulosti obchůzka konala v úterý, byl tento den sváteční a lidé vykonávali jen nejnutnější práce v hospodářství. Průvod masek obcházel vesnici, masky koledovaly a žertovaly s přihlížejícími. Po skončení obchůzky se všichni sešli v hospodě, kde se konala taneční zábava. Ta však musela skončit do půlnoci, protože od rána Popeleční středy začínal přísný šestitýdenní půst.

 

Popis některých masek

 

ObrazekLaufr, též Strakatý

 

Toho poznáte podle bílých kalhot a haleny, která je pošita barevnými odstřižky látky. Na hlavě má vysokou, špičatou čepici, na jejímž vrcholu jsou kytky z krepového papíru a pentle visící dolů. V ruce drží bič, kterým práská a pohání ostatní masky k seřazení do průvodu. Laufr tvoří dvojici se Ženuškou. Kráčí v čele průvodu a žádá starostu o povolení a během obchůzky jednotlivé hospodáře, zda může maškara navštívit jejich dům.

Starosta/ka povolení udělí a zároveň maškarám připomene, aby se chovaly mravně, vysoko skákaly a pěkně tancovaly. A to proto, aby byla dobrá úroda.

 

Ženuška


Za tuto masku je převlečen muž. Má na sobě ženské oblečení, které vychází z lidového oděvu přelomu 19. a 20. století. Na hlavě má buřinku či jiný mužský klobouk. Celou dobu drží košíček a vybírá peněžité dary od jednotlivých hospodářů peněžité dary.

TurciObrazek


Čtveřice Turků je oblečena do kalhot a haleny, dva jsou modří a dva červení. Jejich úkolem je tancovat před každým domem, aby se vyvedla úroda. V maskách Turků se mohou objevit pouze svobodní chlapci, kteří mají před vojnou.

 

ObrazekSlaměný


Maškaru obalenou slámou nemůžete přehlédnout. K jeho výbavě patří i roh zavěšený přes rameno (tím oznamuje zahájení obchůzky), velký kravský zvonec připevněný vzadu na sukni a býkovec spletený ze slámy. Maska Slaměného je v průvodu obvykle zastoupena v počtu dvou a čtyř.

… a takto končívají masopustní obchůzky na Hlinecku


"Obchůzka se pomalu chýlila ke konci. Nadešel obřad porážení masky zvané Kobylka. Maškary si stouply do kruhu, v jehož středu pobíhala maska Kobylky s maskou Rasa. Maska Žida přečetla tzv. Testament obsahující hříchy, kterých se Kobylka během roku dopustila. Žid se zaměřil především na stoupající ceny zboží a potravin a velkou nezaměstnanost. No a pak Ras přetnul kobylce žílu. Svalila se za velkého nářku na zem a ostatní masky okolo ní vesele tančily. Ras se nakonec smiloval, dal kobylce napít ohnivé vody, ta vyskočila a zvesela tančila. Tímto okamžikem skončila masopustní obchůzka“.Obrazek

 

 

Závěrem

 

Maškary z Hlinecka aspirují na zápis na seznam nehmotných památek UNESCO. Kromě studnických by mohly být na tento prestižní seznam zapsány i masky z obcí Vortová, Hamry a místní části Hlinska zvané Blatno. Žádost o jejich nominaci podá ministerstvo kultury letos na podzim, jedná se ale o velmi náročný proces, podobně přísný jako u movitých památek UNESCO. Těch má Česká republika zatím dvanáct, z nehmotných památek byl dosud zapsán pouze slovácký mužský tanec verbuňk.


Masopust nám skončil, teploty se nám šplhají nad nulu, že bychom se už konečně dočkali a vyrazili do našich krásných hvozdů?28. únor 2010

 

ObrazekPoslední den v únorovém měsíci, mne stejně nevytáhl ven, poněvadž je tu velký vítr (80 – 100 km/h) a ještě dosti sněhu, což by mne nedovolovalo nacházet určité houby, které si myslím, že už pomalinku se budou klubat na svět. Uvidíme, co nám přinese měsíc březen. Teploty se pohybují nad nulou, snad nám sníh bude rychle odtávat.

Houbám zdar!


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář