Jdi na obsah Jdi na menu
 


Říjen 2009

31. 10. 2009

1. říjen 2009

 

Přijela kamarádka Lída s bráchou Olinkou. Ráno vyrážíme do skvostných lesů a hledáme jakoukoliv houbičku, která by byla prezentovaná na zdejší výstavě hub. Pro nás je výstava velkou premiérou. Brouzdáme, brouzdáme po Kudláčkově a zjišťujeme, že houby už nemáme kam dávat. Máme pět košíků a dvě tašky, to musí stačit muhehe (houby máme ještě z předešlého dne). Tudíž jedeme na místo konání akce. Pracovnice městského muzea nám přislíbila pomoc. Slečna připravovala Krakonošovu zahrádku. Bob a holky připravují houby, já připravuji instalaci fotografií a ostatní věcí kolem výstavy. Po osmnácté hodině přijel Aleš Vít a Jirka Burel z ČMS. Bez nich si výstavu ani neumím představit. Jirka určoval houby, Aleš připravoval popisky, poradenství apod.

Při sečtení všech vystavených exponátů máme připraveno 184 druhů houbiček (toto, číslo se určitě navýší ;-) ).

Po celodenní práci končíme po třiadvacáté hodině a ubíráme se k ubytovně, že si popřejeme, ať se nám ta naše premiéra vydaří.

 

 

2. říjen 2009

 

Ráno na osmou máme sraz v městském muzeu, kde se koná první hlinecká výstava. Některá houbička nám trochu ovadla, ale nám to nevadí… Na devátou přichází první dvě třídy žáků z hlineckých škol. Postupně se střídají třídy z různých škol. Mezi nimi přicházejí lidičky, kteří jsou velice ohromeni Krakonošovou zahrádkou a vůbec výstavou jako takovou.

První den máme za sebou a zjišťujeme, že nás navštívilo přes třista návštěvníků, což pro nás hodně znamená…

 

 

3. říjen 2009

 

Druhý den výstavy. Otevírací doba je plánovaná na desátou hodinu. Není ještě deset a už tu máme první návštěvníky. Mezi desátou a dvanáctou zde prošla spousta návštěvníků. Aleš nestačil přednášet. Přednášky pojednávaly o růstu hub, jaké máme jedovaté houby a houby v kuchyni. Bylo připravené malé poradenství s určováním hub. Kdo chtěl, přinesl si některé houbičky na určení, bylo všem vyhověno. Byla vidět dobrá nálada, spokojenost. Blíží se nám zavírací doba - krásné zjištění. Návštěvnost se opět pohybuje kolem třísta návštěvníků.

Dle návštěvní knihy se výstava velice povedla, někteří se už těší na další ročník. Bylo vystaveno 221 druhů hub. Bylo vystaveno a prezentováno 95% hub, které rostou zde na Hlinecku.

Tímto děkuji městu Hlinsku, městskému muzeu a hlavně mému kamarádovi Zdeňkovi „Bobovi“ Gregorovi, že se mnou šel do takovéto akce. Dále nesmím zapomenout na rektory z ČMS, bez kterých by tato výstava neměla šťávu a neuskutečnila by se… Jmenovitě se jedná o JUDr. Aleše Víta a Ing. Jiřího Burela. Dále musím poděkovat kamarádům, příznivcům hub (houbofilové muhehe), jmenovitě Lídě a Oli Jirglovým, rodině Kopeckých, Míle, Slávovi a ostatním.

Samozřejmě děkuji všem návštěvníkům za velkou návštěvnost a podporu do dalších let.

Už se těším na další ročník, ale s Vaší pomocí. Takováto výstava nejde dělat pouze ve dvouch lidech. Musí nás být více… Tímto Vás všechny vyzývám a těším se v příštím roce na velkou spolupráci. Jíří „Kudláček“ Laštůvka.

 

Výstava je již minulostí: video

 

 

8. říjen 2009

 

V Hradci Králové je další výstava. Nejprve jsem myslel, že s Bobem půjdeme do lesa a něco do Hradce dovezeme. Nakonec vše dopadlo úplně jinak. Ve čtvrtek jsem jel s maminkou do nemocnice, tak jsem pár druhů houbiček vzal sebou. S muzeem HK byla domluva, že houby nechám v redakci Chrudimského deníku. Čímž se stalo. Doufám, že alespoň malinkatá pomoc byla dobrá. Zítra vyrážím do mého nej revíru (Kudláčkov) na boráky, syrovinky, krváky, havelky a fialky, které už rostou.

 

 

10. říjen 2009

 

Uprostřed týdne hlásí dokonce sněžení, tak vyrážím do lesa, abych si něco nasbíral, zamrazil na dlouhé zimní měsíce, udělal si houbovou mňamku a eventuálně si málo nasušil. Kam jinam vyrazit, než na nejoblíbenější místa. Ze začátku situace vypadala všelijak. Po kilometru se už začalo malinko dařit a ke konci nebylo kam houby dávat. Zbytek soboty a celou neděli jsem houby zpracovával, ale stálo to za to.

Našlo se několik krásných exemplářů Hřibu borového. Křemenáče krvavého, Havelky, Kováře a jiné druhy.

 

 

14. říjen 2009

 

Ochladilo se nám. Teploty se pohybují kolem nuly a padá sníh. Před týdnem teploty 27°C a nyní takový přechod. Po ochlazení nám metrologové slibují oteplení až na 15°C, čili by nám mohlo ještě přát… Podzimní houby určitě budou, jako Čirůvka havelka, fialová, zemní, topolová, zelánka, nějaká ta strmělka a potom už jen Penízovka sametonohá, Kržatka a Hlíva.

 

 

19. říjen 2009

 

Sníh nám pomalu odtává, půjdu se podívat do svého rajonu na průzkum, jak bude celková situace vypadat. Jestliže se ještě budeme těšit růstem podzimních houbiček, nebo zda bude konec a už nám jen porostou zimní houbičky. Držte palce ;-)

 

 

22. říjen 2009

 

Nedalo mi to, sníh pomalu slezl, tudíž jsem šel na obchůzku, jak situace v lese vypadá. Docela velké překvapení, jaká byla velká pestrost. Potkalo se několik druhů Hřibů. Hnědý, kovář, smrkový, peprný, kříšť, křemenák, klouzek, holubinky mandlová, odbarvená, celokrajná, černající, vrhavka, kolčaví a jiné, růžovka, šedivka, M. citronová, porfyrová, červená, dále bylo spousta pavučinců, strmělek, nejvíce různých helmovek a spousta aspousta jiných druhů.

Zítra se pojedu podívat za Vortovou, na Hutě a eventuálně ještě někam jinam… Počasí nám zatím přeje.

 

 

 

 

24. říjen 2009

 

Příští týden se chci rozloučit a zamknout les. Pozvu si pár přátel, kteří se budou chtít připojit. Proto se navštívil jiný druh lesa, na porovnání s prvním. Porovnání je stejné. Všude roste spousta různých druhů. Začíná se dařit H, hnědému a sametovému. Je spousta malinkatých prcků. Jestliže, vydrží teploty, máme se příští týden na co těšit.

 

 

31. říjen 2009

 

Deset dní po sněhu, je veliká zima. Poslední říjnový den je ve znamení zamknutí lesa v „Kudláčkově“. Přijelo několik skalních skautů, kteří se ochotně připojili k poslední letošní společné houbovycházce.

Rostlo několik druhů, převážně lupenatých například. Čirůvka fialová, havelka, Šťavnatka pomrazí, modřínová, tečkovaná, luční, Bedla, Třepenitka maková a jiné.

První den se houbovycházka uskutečnila ke srubu. Nesmělo chybět malé občerstvení, které se neobešlo bez opékání buřtů viz. video ve volné přírodě. Byla to pěkná tečka ze sobotního dne.

V odpoledních hodinách se k nám připojil Aleš Vít s manželkou Ivankou.

Obrazek


 

Náhledy fotografií ze složky Říjen 2009

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Díky

(Lída, 9. 10. 2009 21:50)

My se taky těšíme na další ročník výstavy, už nyní.
Příště holt to bude chtít dorazit dříve, aby ta pomoc byla účinnější, možná by to chtělo víc NADŠENCŮ.Kdyžtak Praha posílí - máme tu kluka- 3 roky, ale nadšenej, že Vás pozná.Z fotek už Vás ro-
zezná: To je Bob a Kudla.........muhehe