Jdi na obsah Jdi na menu
 


Prosinec 2013

24. 12. 2013

 Prosinec 2013

V pondělí 2. prosince za slunného krásného mrazivého dne vyrážím na dvě lokality. Jedna je smrková monokultura, druhá je osiko bukový porost, kde nacházím ještě na 40 momentálně rostoucích druhů.
 
Např.: pařezník pozdní, jemný a obecný, hlíva ústřičná a hlívečka připjatá, penízovka sametonohá, smrková a kuželovitá, čirůvka fialová, šťavnatka pomrazka, modřínová a smrková, kuřátko popelavé, límcovka měděnkatá, třepenitka maková a cihlová, kržatka zimní, krásnorůžek lepkavý, liška nálevkovitá, čechratka sklepní, hřib kovář, holubinka hlinožlutá, špička kolová a žiněná, asi pět druhů helmovek, rosolovka listová, černorosol bukový, čihovitka masová, rosolovkla mozkovitá, chupáčka, kropilky, hlenky a jiné. Nerad bych na některé druhy zapomněl!
 
Místy je ještě sněhová pokrývka. Při vyjasnění teplota vyšplhala na +2 °C, jinak se pohybovala kolem nuly. Chvílema mě záblo celé tělo, ale hlavně nohy. Na rukou mě trochu hřála bílá rukavice (checht).
 
Nafotografoval jsem na 300 fotografií, proto ještě do teďka, sedím a upravuji fotografie, čili zde máte malý výběr fotografií. Více v galerii. 

Kuřátka horská - Ramaria largentii 

Měl jsem tu čest si vyfotografovat tento druh, k tomu další vzácné druhy. Jsem pyšný, že mi opět rostou v mém revíru, hlavně vedle mého nejoblíbenějšího
 
Rostou srpen až říjen. Jsou jedlá, ale pro její ochranu, ohrožení tento druh nekonzumujeme. Jen se kocháme její krásou. Tento druh tu roste společně se stročkovcem kyjovitým v nadmořské výšce 575 metrů nad mořem, ve smrk bukovém porostu. Mikroskopicky determinoval Oldřich Jindřich.

  

Nastala zima, za oknem sněží,
stromeček čeká, Ježíšek běží.
Nadělí dárečky, zdravíčko popřeje,
mějte se přátelé, za rok se sejdeme.
 
Krásné, pokojné vánoční svátky, zdraví štěstí v Novém roce
přeje Jirka Laštůvka alias Kudláček
 
 
 
 
 
 
V neděli před noční směnou jsem utekl na chvilku do lesa. Světe div se, ale ještě byl zaznamenán hřib kovář, liška obecná a asi 20 momentálně rostoucích druhů. Některé zmrzlé, některé momentálně rostoucí, ale stálo to za to.
 
Jmenovitě (namátkou) hřib kovář, liška obecná, třepenitka maková, špička listová a žiněná, černorosol bukový a bělavý, čihovitka masová, penízovka smrková a skvrnitá, rosolovka mozkovitá, helmovky, strmělky, kropilky, hlenky a dva neurčené druhy…
 
Více fotografií ze soboty najdeš v galerii (cca 56 fotografií), nebo zde ve video prezentaci.
 
 
 
hřib kovář
hřib kovář
liška obecná
liška obecná
černorosol bělavý
ušíčko černé
spáleništní druh houby
špička listová
špička listová
 
Zde netuším o co se jedná, je to prvonález...
 
 
Jako každý rok přichází mnoho Vánočních přání a PFek.
 
Všechny dojité přání najdeš v galerii. Všechny nemohu pověsit na přední stranu, poněvadž, by zabraly celou hlavní stránku, checht. Tak namátkově tu máte několik, jinak jak píši, ostatní najdete po kliknutí na galerii!
 
Pohodové svátky, klid v lese, plné košíky a hodně světla do roku 2014
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

25. prosinec 

Dnes bylo větrno, ale teplíčko. 6°C je tomu důkazem. Zítra letím na celý den do práce (6-18), čili výšlap na první vánoční den. Šel jsem jen nad město na urnový háj zapálit svíčky a poté po remízkách a zastávka v našem lese. V remízkách se objevují vánoční penízovky sametonohé a Jidášova ušiska. V lese bylo k vidění ještě kuřátka, lezoucí penízovky smrkové, třepenitky makové, nějaká asi kržatka.
 
Pohled na zahrádku mi pravil, že je ještě zima. Vždy do jara mám na zahrádce několik centimetrů sněhu, nyní i dnes leží sněhová přikrývka na záhonech.
 
Více fotografií v galerii
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
... a na závěr zmiňovaná zahrádka pod sněhem Zamračený
 

 31. prosince 2013

Tak jsem se byl podívat poslední den v terénu, rozloučit se se starým rokem, přírodou.
Zmapovat, kde co roste a kochat se krásou našeho okolí…
 
Stále roste nespočetné množství různých druhů hub.
Rostou zimní, objevují se jarní druhy. Příroda je z letošního roku poblázněná…
 
Více fotografií ZDE
 
 
 
 
 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář