Jdi na obsah Jdi na menu
 


Prosinec 2012

2. 12. 2012

Poslední dobou už není tolik času na výpravy do zdejších hvozdů. Je brzo tma, čili člověk může na chvilinku po práci, nebo si počkat na víkend. Já byl minulý a předminulý víkend navštívit svá místa, kde rostou zejména podzimní druhy hub. Rostla spousta šťavnatek modřínových, pomrazek, lučních, čirůvka fialová, třepenitka maková, penízovka kuželovitá a sametonohá, strmělka mlženka, lakovka laková, liška nálevkovitá, ale nechal se ještě nalézt hřib hnědý, klouzek obecný a jiné rostoucí druhy.

 Škoda, že přišlo toto ochlazení, které vůbec nemělo přijít. Podle dlouhodobých předpovědí meteorologů se měla teplota pohybovat kolem 6 °C, bez sněžení, až do konce roku. Je vidno, že se nedaří předpovědět dlouhodobá předpověď. Takto máme po podzimních houbách. Na jednom místě mám schovaných spousta malinkatých šťavnatek pomrazek a modřínových, ale bohužel asi zmrznou a už neporostou. 

 Nyní budou růst vyloženě jen zimní druhy. Z jedlých druhů nám poroste, až do jara hlíva ústřičná, pařezník pozdní, penízovka sametonohá, Jidášovo ucho, kržatka zimní. Z nejedlých druhů poroste ušíčko černé, ohnivec zimní a rakouský, různé druhy kropilek a černorosolů.

 Překvapila mě penízovka smrková, která roste na jaře. Při teplém počasí se nechá nalézt už v únoru, ale většinou březen – duben. Taktéž toto platí u ušíčka černého.

Snad bude více času na aktualizace těchto stránek a vkládání dalších druhů hub do zdejšího houbového atlasu. V poslední době vše zanedbávám a možná budu i nadále zanedbávat, jestliže mi bude povolen vozit kočárek ;-). Včera byla Eliška propuštěná z porodnice, čili se dědek těší, navožení.

 

První polovina prosince

První polovina prosince stojí za starou bačkoru. Meteorologům se nedaří předpověď počasí. Bylo slibováno, že v prosinci nebude sníh, teploty že se budou pohybovat kolem 5°C a je vše úplně jinak. Na Hlinecku leží víc jak 30 centimetrová sněhová pokrývka, převládají velké mrazivé dny. V noci se teploty šplhají hluboko pod -10°C, přes den nepřekročí 0, čili tu máme neustále mráz. To vše mě odrazuje. Více jak týden, jsem už nebyl v terénu… (pláč). Snad nyní o víkendu, kdy se mají teploty přehoupnout přes nulu kolem +3°C. Udělal bych malou procházku kolem řeky Chrudimky.
 
 
Pohled z balkonu na závod Eta a motel Čertovina
 
======
 
Bez sněhu to vydržíme, kapra a řízek usmažíme, nacpeme si pěkně bříška a počkáme na Ježíška, snad nám něco nadělí, buďte šťastní a veselí. V roce 2013 více krásnějších a zajímavějších úlovků, než letos, přeje Jiří Laštůvka - Kudláček


 
Konec roku 2012
 
Přeji krásný den,
 
na druhý den sváteční, vyrážím na poslední houbovou procházku letošního roku. Pod barákem přicházím k řece Chrudimce, kde mě mile překvapil krásný trs penízovky sametonohé, o kousek dál na černém bezu rostlo krásné Jidášovo ucho. Po kilometru zabočuji do nejbližšího smrkového porostu, kde mě velice překvapilo velké množství čerstvě narostlých druhů hub. Na několika metrech čtverečních rostla penízovka sametonohá, kuželovitá a smrková, ryzec oranžový, krásnorůžek lepkavý a rohovitý. Několik druhů helmovek, pařezník pozdní, kropilky a voskovky. Na pasece u lesa na starých smrkových pařezech nacházím černorosol smrkový, trámovku plotní a kržatku zimní. Pod mohutným modřínem se pyšní krásné šťavnatky modřínové a brvenky. V nedaleké škarpě strmělka přehrnutá s helmovkou slizkou. Na starých různých druzích větví se objevuje černorosol, bukový, rosolovka mozkovitá a listová, rážovka, choroš zimní a poloplástový a jiné druhy hub. Kdo by řekl, že koncem roku naleznu ještě na třicet momentálně rostoucích druhů hub. A to jsou jen navštívená místa, kam v létě nechodím…

 
Nejvíce však se nechá nalézt, potkat na listnatých pařezech penízovka sametonohá, která se v dnešní době, nedá zaměnit za žádnou jedovatou houbu. Penízovka sametonohá, roste na pařezech i kmenech listnáčů, kolem cest, řek a potůčků. Dále ji můžeme potkat v městských parcích, na skládkách, kolem stavení, ale i v lese. Je to výtečná jedlá houba, která má léčivé účinky.
 

malá videoprezentace nalezených hub

 

Penízovkový bramborák

300 g hlaviček penízovky sametonohé, 600 g brambor, 150 g vepřových škvarků, 100 g polohrubé mouky, 3 stroužky česneku, 3 vejce, 100 ml mléka, olej na smažení, sůl, mletý pepř, mletý kmín, majoránka dle chuti.
 
 
Houby očistíme, makrájíme na menší kousky a přidáme k drobně nakrájeným škvarkům, které jsme ohřáli na rozehřátém oleji. Osolíme, opepříme, pokmínujeme a dusíme doměkka. Oloupané brambory nastrouháme, přidáme mouku, vejce, lžičku majoránky, prolisovaný česnek, houby a promícháme. Je-li těsto příliš husté, zředíme jej mlékem. Z těsta tvoříme placky a na rozpáleném oleji je opečeme po obou stranách dorůžova.
 
 

více fotografií najdeš v galerii

 

 pf 2013

Novoroční předsevzetí ať se Vám vyplní,
srdce ať se radostí zaplní,
do nového roku ať vstoupíte s radostí,
se zdravím, štěstím a bez starosti přeje Kudláček

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář