Jdi na obsah Jdi na menu
 


Listopad 2009

2. 11. 2009


 

1. listopad 2009

 

Druhý den víkendového setkání (zamykání lesa) bylo mrazivé, chladné ale slunné. Přidal se k nám Zdeněk Hromádko (http://www.naturefoto2000.com/). Zajelo se k Hamerské přehradě. Sortiment hub se oproti sobotě o moc nelišil. Našlo se několik zajímavostí, jako Pařezník jemný, Housenici cizopasnou s Jelenkou. Mezi chatami, kde jsou modříny je plno Šťavnatek modřínových. Po pěkné procházce jsme se u lesa společně vyfotografovali a rozjeli se k domovům.

 

 

2. listopad 2009

 

Ranní probuzení bylo šílené. Byla dvoucentimetrová vrstva sněhu. Sněžilo a sněžilo, sníh přibýval. Jelo se do Chrudimi, po pěti kilometrech (za Holetínem), se vrstva sněhu ztratila a pouze jen pršelo. Dnes ráno se moc situace němnula, až v poledne začalo pršet, sníh trochu taje na nesouvislou vrstvu.

 

 

5. listopad 2009

 

Stále je nesouvislá vrstva sněhu, ale houbám sníh tolik nevadil. Dalo se něco málo najít. Kde nám sníh slezl, stále se objevuje Čirůvka havelka, fialová, Hřib kobvář, Štavnatka pomrazí, modřínová, Třepenitka maková a jiné.


Obrazek


 

 

7. listopad 2009

 

Kamarád Bob, se byl podívat v revíru, kde rostou sametonožky. Volal mi, ať si je jdu vyfotografovat. Při příchodu na místo jsem nevěřil svým očím. Místo (pařezy), bylo tak obrostlé, že se mi hlava točila. Jeden pařez hezčí než druhý. Viz. adresa mého blogu.

Při focení sametonožek, se objevila Dřevnatka mnohotvará a krásná dřevokazná fotogenická houba Pevník nachový.

 

Obrazek


 

9. listopad 2009

 

Nedalo mi to a jel se podívat za Vortovou do hlubokých lesů, jestli roste Hřib hnědý a sametový. V tuto dobu jich tu roste velké množství. Byla místa, kde ještě bylo několik zbytků sněhu. Hřibovitých hub se moc nekonalo. Něco se malinko našlo, ale většinou už neberných. Občas se objevila holubinka, zrnivka, třepenitka, kuželka, muchomůrka červená …. Sníh se podepsal na růstu hřibovitých houbiček.


Obrazek


 

12. listopad 2009

 

Čtvrteční odpoledne strávené na osadě Svatojanské Lázně. Bez fotoaparátu ani ránu, tudíž malá procházka kolem osady. Přímo před chatou mám malou osikovou remízku, kde v létě rostou osikáči, na podzim čirůvka topolová, taky není chuťově špatná. Vůně trochu moučná, ale jinak léčivá. Vedle remízky začíná cca dvou hektarový smíšený les. Na kraji lesa březovém pařezu se pyšnila svou krásou rosolovka mozkovitá. O kousek dál bylo, plno kyje rourkovitého. O necelé dva metry byl krásný trs strmělky přehrnuté a na spáleništi penízovka spáleništní.


Obrazek


 

 

14. listopad 2009

 

Stále se povídá, že roste korálovec bukový, jedlový a ježatý. Po dlouhém přemýšlení a dumání jsem se rozhodl a rozjel se směr CHKO Železné Hory. Rozhodnutí bylo správné. Po krásné procházce pralesem, jsem se dočkal. Na starém odpadlém bukovém kmeni se tyčil v plné kráse Korálovec bukový. Při zpáteční cestě mi přišel do cesty velký kmen stoleté jedle a na něm pózoval Korálovec jedlový. Na konci pralesa je přes cestu spadlý kmen. Do třetice další kusanec. Při procházení se mi ukázalo několik zajímavostí. Např. Rosoloklihatka čirá, Dřevomor červený, Vlnatka červená a jiné druhy. Spokojenost byla veliká.


Obrazek


 

15. listopad 2009

 

Ráno mi volá Zdeněk Hromádko, že si byl v Chotěboři v zámeckém parku cvaknout Korálovce ježatého. Při hovoru mu vyprávím, jak se mi dařilo v pralese. Přemluvil mne a jelo se ještě jednou nafotit si korálovskou krásu. Na oplátku mi vysvětlil a namaloval malý plánek, kde najdu Korálovce ježatého. Nedalo mi to a stejně zavolal nálezci Václavovi, který chodil Korálovce mapovat a hlídat muhehe.


Obrazek


 

16. listopad 2009

 

Po telefonické domluvě mě Václav – Rikki provedl po celém zámeckém parku. Ukázal mi krásné místo Hvězdovky trojité, kterou jsem viděl poprvé v životě. Poznal jsem dalšího správného chlapíčka ;-). Po příjezdu do Chotěboře, mne čekalo překvapení. Přijel se podívat na Korálovce i Václav Kobera.


Obrazek


 

 

17. listopad 2009

 

Už několik dní bylo domluvené s kamarádkou Iriskou z Brna, že přijede na poslední letošní procházku a dle možnosti, že si odveze nějakou tu houbičku. Měla naplánované Lišky nálevkovité, které zaplnili přes půl mega koše. Suma sumárum bylo v košíku 23 druhů hub, což na tuto donu je nádherné.


Obrazek


 

 

19. listopad 2009

 

Bylo krásné slunné odpoledne. Nebylo tolik času do setmění, tudíž malá procházka kousek za barák k zahrádkářské kolonii. Za kolonií jsou pěkné tři rybníky. Na břehách je několik pařezů, které rodí rok co rok penízovku sametonohou. U třetího rybníka je jedna chata. Na jaře k ní chodím bagrovat čirůvku podtrnku, na podzim čirůvku zemní a fialovou. Dokonce se letos objevila i strmělka mlženka.

 

 

 

22. listopad 2009

 

Po čtvrteční procházce jsem před obědem vyšel a zašel si pro schované fialky. Protáhl si procházku až k Čertovině. Na jedné lesní louce kvetlo, spousta krásných voskovek papouščích ve třech barvách. Mezi voskovkami se mi podařilo vyfotografovat Kuřinec kunzeův, taky poprvé nalezen. Domů se doneslo šumné množství Čirůvek fialových, Šťavnatek modřínových, pomrazek a Strmělek mlženek.


Obrazek


 

 

26. listopad 2009

 

Mám malou objednávku na několik kousků Č. fialové. Tudíž vyrážím do nej místa. Několik desítek kousků se našlo, ale po přijetí na určené místo, mne mále klepla pepka. Houštinka byla s poloviny prořezaná. Uvidíme, jak se fialky v příštím roce zachovají. Letos na tomto místě začal růst H. smrkový, třeba se smrkáčům bude dařit. Po vyjití z houštiny mi udělalo radost několik Šťavnatek pomrazek a modřínových. Viz fotografie.


Obrazek


 

 

Náhledy fotografií ze složky Listopad 2009

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Tak tohle je moc pěkné

(Václav Burle, 5. 2. 2010 0:16)

Stručné, jasné, srozumitelné. Závidím co všechno o houbách víš.... Tyhle deníčky jsou dokonalé!