Jdi na obsah Jdi na menu
 


LEDEN 2011

16. 1. 2011

 

Přeji krásný nový den v roce 2011.

Já jsem první letošní den odsloužil v zaměstnání.

Všem moc a moc přeji zdravíčka a štěstíčka.

Hloubavým nadšencům přeji mnoho krásných

strávených chvil v roce 2011,

hodně houbových úlovků a hodně světla.

 
pf 2011
 
 

Neděle 9. Leden 2011

 

02.jpgPřeji krásný den. První letošní volný slunný den, se nemohl neobejít bez krásné procházky a malým průzkumem, jak to vlastně vůbec v terénu vypadá. Po ujití několika metrů na prvním sídlištním pařezu bylo vidět několik penízovek sametonohých. U řeky Chrudimky na dalším pařezu rostou helmovky pařezové.  Za posledním barákem ve městě roste bezinková alej. Nemohl jsem si dovolit nenakouknout a ujistit se, zda rostou ušiska. Bezinky jsou ušisky obalené. Po ujití dalších sto metrů jsem byl ve svém živlu. Na to že tu stále leží z 80% sněhová pokrývka, bylo se na co koukat, fotografovat a natáčet. Zhotovil jsem přes tři sta fotografií, natočil na deset různých videí. Doma mi karta ukazovala, že mám více než polovinu zaplněnou (8 GB). Abych Vám pravdu pověděl, zdaleka nemám fotografie upravené na poslání. Stejně by nešlo vložit desítky fotografií na ráz, tudíž budu fotografie pomalinku vkládat podle nalezených druhů. 039.jpg

Našel jsem přes dvacet čerstvě rostoucích druhů. První letošní houbařina a hned takto vyvedená. Nechci vidět, až sleze veškerý sníh. To bude bagrovačka muhehe.

Kde byla holá místa, hned se objevovala kržatka. Dovolil bych si tvrdit na stovky plodnic. Dále bylo k vidění pět druhů Mycena – helmovek, tři druhy Exidia, vlastně čtyři. Nejvíce byl k vidění na pařezech černorosol smrkový, bukový a nejvíce mě potěšil terčovitý. Na olšové větvičce byla k vidění rosolovka mozkovitá na smrkovém kulánku rostla r. průsvitná. Bylo vidět několik mini zárodků p. smrkové, spáleništní, jinak nesmím opomenout sametonožky. Dále roste hlíva ústřičná, její skoro dvojče pařezník pozdní, hlíva připjatá, čihovitka masová.072.jpg Dále bylo vidět několik prvních narostlých pohárovek, brvenek a kropilek. Co mě překvapilo, na podzim nebyl moc k vidění kyj rourkovitý a včera byl k vidění na třech lokalitách. Z kyjů mi ještě udělal radost, kyj zprohýbaný a zmiňované jidášovo ušisko. Dál jsem se nedostal, bohužel už nevycházel čas. Tudíž nevím, jak vypadají  ohnivci a zda v lískové aleji roste kornice, zda už lezou první jehnědky, klanolístky a jiné zdejší druhy, které se v tuto dobu (tání a oteplení) objevují. O choroších ani nepíšu …

 

img_2985.jpg

 

Penízovka sametonohá (Flammulina velutipes)

0000000.jpgNyní momentálně rostoucí penízovka sametonohá. Roste v bohatých trsech, v lesích i mimo les, na mrtvém dřevě nejrůznějších listnáčů. Jako vůbec jediný jedlý druh u nás dokáže odolávat silnějším mrazům, zmrzne, následně rozmrzne a roste dál. Díky této své vlastnosti je skutečně nezaměnitelná.

Píše se, že má účinné látky. Znám mnoho lidí, které penízovku suší, rozemelou na prach, přidají ji k hlívě ústřičné, nebo uchu jidášovu a preventivně konzumují, jako prevenci.

 

Má někdo zkušenosti s těmito houbičkami?!

 

0000.jpg

 

Více fotografií najdeš v galerii ZDE

 

00.jpg

 

 

Černorosol bukový a terčovitý - Exidia glandulosa a recisa

 

Momentální oteplení přináší velký růst různých druhů hub. Především rostou rosolovité druhy jako například černorosol smrkový na smrkových pařezech, dubový na větvích různých listnáčů a č. terčovitý. Můžete tyto druhy vidět na natočených videových šotech.

Doporučuji zhlédnout, hlavně černorosol terčovitý, není tak častý a mnoho z vás si černorosol zaměňuje s Jidášovým uchem. Proto zhlédněte natočený klip, kde jsou rozlišovací znaky hezky vidět. Dále z rosolovitých druhů roste rosolovka mozkovitá, průsvitná, listová, je spousta kropilek.

 

 

Jak koukám všude frčííí ušiska, ale nevím, v jakém množství rostou u Vás. Též letošní rok je nějaký nadstandartní, nebo se mi to zdá?! Před týdnem, včera a dnes jsem navštívil největší lokality černého bezu, které jsou obsypány ušiskem. Ještě jsem takové množství neviděl. Dovolil bych si tvrdit, že tu jsou na kila. Viz pětiminutové video, vše napoví ;-)

 

Vůbec letošní rok je zajímavý. Už lezou první jehnědky lískové, opět jsem našel ten neurčený rosol a zajímavé druhy, které nacházím březen – duben.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

pátek 14.ledna

(Josef Chalupský, 22. 1. 2011 20:59)

Jen pro zajímavost. Mám tu v Hluboké nad Vltavou u smrkového pařezu třepenitku makovou (Hypholoma capnoides). Mladé exempláře s podvinutým kloboučkem jsem si pletl s penízovkou sametonohou (F.velutipes). Až chytří houbaři mě poučili. S pozdravem, J.Chalupský

Re: pátek 14.ledna

(Kudláček, 26. 1. 2011 20:08)

Ano na smrkovém pařezu to je určitě makovka. Sametonožky rostou pouze na listnatých pařezech. Už v mládí je malinkaté jiné zbarvení. Makovka je světle žlutá ... Makovka je též jedlá.