Jdi na obsah Jdi na menu
 


Květen 2012

4. 5. 2012

  

Nálezy 4. května 2012


Včera meteorologická stanice ve Svratouchu naměřila při bouřce 30 mm srážek, tudíž si myslím, že se příští týden začnou houbičky objevovat. Dnes mi to nedalo a po týdnu jsem se jel podívat do terénu, mrknout na kovářoviště i dubákoviště. Bohužel se zde ještě nic neklube.
 
 
Za to na májovkovišti se klubou první vlaštovky. Je nasazena spousta malých miminek.
 
 
Zde jsou prťata pěkně vidět.
 
 
Pod švestkou a třešní se začínají klubat i podtrnky.
 
 
Mám zde i jednu prášivku
 
 
… a choroše asi zimního.
 
 
Na závěr tu mám nejedlou třepenitku svazčitou
 
 

Více fotografií najdeš v galerii.

=======================================================================

 5. květen 2012 první hřib kovář z Dobříše 

Než začne hokej, tak narychlo pověsím fotečky kamarádky Lídy z Prahy. Včera mi psala, že ráno vyráží s vnoučkem a se sestrou na Dobříš na májovky a vida už si vezla prvního kováříčka. Další dva jsou schované…
 
 
 
 
Jak už jsem psal. Tyto první vlaštovky jsou z Dobříše.
 
Nálezy a fotografie patří Ludmile Jirglové. Liduško díky za avízo a poslání!!!
 

========================================================================

  5. květen 2012 – momentální nálezy 

Opět vydařený výšlap za čapulkou bahenní, zvonečkem uhelným a řasnatkou fialovou.
Zde máte celou prezentaci nalezených druhů hub. 

 

 
Zvoneček uhelný - Geopyxis carbonaria
 
 
Čapulka bahenní - (Mitrula paludosa)
 
 
Řasnatka fialová - Peziza subviolacea
 
 
 
Nyní nám napadlo přes 40 mm srážek, tudíž si myslím, že houbařská sezona brzo začne.

  

12. květen 2012 

 

Přání novomanželům 

Cca za tři hodiny vypukne velká sláva. Vdávám prvorozenou dceru. Příští týden se opět pustím do atlasu, rubriky co momentálně roste apod. 

 Přeji našim mladým, hodně štěstíčka, lásky, a aby jim to dlouho vydrželo! 

 

Tak už máme všechno za sebou a můžeme se věnovat houbičkám Mrkající


foto: Barbora Havlíčková

 

 ======================================================================

15. květen 2012

V druhé květnové dekádě roste viz videoprezentace

Zdravím a přeji pěkný den,

svatba už je minulostí. Po více než týdnu jsem se včera dostal do lesa. Rok co rok začínám kovářem, ale včera jsem začal hřibem dubovým. Prvních sedm mini prcků se začíná klubat na svět. Po očku jsem Vás sledoval, ale jen sledoval. Všem gratuluji ke krásným nálezům a fotografiím. 

 Nakonec i kováříček nezklamal. 

  Zde mám zvláštně zbarvené májovky. 

  Podařil se mi nalézt s největší pravděpodobností kořenovec žlutavý. 

  V loni Zdenda Hromádko našel Tarzzetu. Tarzzeta byla zatím určena, nebudu zatím název prozrazovat, až bude 100% určení. Včera se fotila též a odebíral se další vzorek pod mikroskop, který letos určení potvrdí. Jen prozradím, že by se měl jednat cca o třetí nález v ČR. Na lokalitě je přes třicet plodniček! 

 
Tarzzeta sp.

 20. květen 2012

Druhá květnová dekáda přináší první hřibovité druhy hub. V bučinách roste Hřib dubový - Boletus reticulatus, v borovinách se objevuje Hřib borový - Boletus pinophilus a ve smíšených lesích se objevuje Hřib kovář - Boletus erythropus. Všechny tři druhy jsou jedlé, jen malinko připomenu, aby se všechny modrající hřibovité druhy déle tepelně zpracovávaly. Některým jedincům mohou tyto houby přivolat zažívací potíže.

V polovině května zaznamenávám vzácnější nálezy hub, jako například Kališník obecný - Helvella acetabulum, Kořenovec žlutavý - Rhizopogon obtextus, se řadí mezi jedlé houby, ale pro jeho vzácnější druh, houbu nesbíráme. Čirůvka májovka – žlutá forma - Calocybe gambosa var.flavida a krásné hnízdo Zvonkovek - Tarzzeta sp. Tento druh nám přesně určí mikroskop.

V nynějších dnech nastává veliké sucho. Lesní potůčky a mokřady vysychají, což není dobrá zpráva.   Jestliže do týdne nezaprší, je letošní houbařská sezona ohrožená. Podle meteorologů má v nejbližších dnech trochu zapršet…

 

 
   23. květen 2012

Přeji krásný den,

Přibývajícím suchem jsem jel zkontrolovat nalezené nedělní boráky. Při té příležitosti si dal Zdenda Hromádko se mnou sraz v lese, protože si chtěl ještě cvaknout čapulky a vodničky, než totálně vyschnou a zaschnou. Vše šlapalo jak po másle. Rychle cvaknout povyrostlé boráky. Přemístit, je na lepší fotitelné místo, poté rychle do mokřadu. Po vyfotografování si Zdenda odešel, a já se nadále kochal a zkoušel hledat další kovářiska. Zde máte odkazy na videa a několik fotografií ze včerejšího dne. Nyní jen a jen čekat na vodu, která tu velice chybí. Jak nezaprší, během několika dní, je vymalováno…

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

houbařská vášeň

(Eva Sedláková, 4. 6. 2012 9:35)

Miluji houbaření ,jejich zpracovávání a mňamky z nich
Eva

Re: houbařská vášeň

(Kudláček, 4. 6. 2012 15:52)

Já též. A podle posledních průzkumů vše vypadá na správné cestě. Začíná se objevovat x různých druhů hub, čili si myslím, že do týdne nám nastartuje větší druhovitost.

houby preju vsem

(prazak, 17. 5. 2012 19:07)

take vyrazim na svoje tajne tutovky mistecka ocekavam kovare a ribky bukovi mozna kozaky tak napisu co a jak beru maliho syna 4 roky a uz loni semnou dal po lese 10 km kolecko

květen2012

(borovec, 11. 5. 2012 9:58)

když se daří,tak se daří.U nás strašné sucho v háji,sírovec zatím ani puk a májovky asi ani nebudou bé

Blahopřání

(Alena, 6. 5. 2012 19:31)

Jééé to je super, blahopřejeme. My Vaše stránky sledujeme pravidelně a letos netrpělivě očekáváme prvního hříbka, aby jsme vyrazili do lesa. Sice jsme víc ze severu ( Liberec) ale doufáme že taky něco najdeme. Takže v úterý natěšeně vyrážíme. Děkujeme

Re: Blahopřání

(Kudláček, 6. 5. 2012 20:11)

Mockrát děkuji! Sice tyto kovářičci nejsou moje, ale kamarádky Lídy. Taky se těším, až to tu vypukne. Myslím si, že během deseti dnů vypuknou všude. Děkuji za přízeň.