Jdi na obsah Jdi na menu
 


Květen 2009

29. 5. 2009
1. květen 2009


.... a máme tu očekávaný květen. Což by mělo znamenat první hřibovité houbičky, ale záleží nyní jen a jen na počasí. Je tu sucho. Během tří dnů všude prší, jen né tady, jako vždycky. V zimně neustále chumelí a v létě nespadne ani kapička. Nechám se překvapit, jak všechno dopadne.
Přeji hezký májový měsíc a nezapomeňte se políbit pod rozkvetlým stromem ;-)3. květen 2009

 

Krásný prodloužený víkend na chatě. Aby se neřeklo, šel jsem na zahradu pod švestky, k lesu pod trnky a nikde ani houbička. Sucho, sucho. Začíná to být katastrofické. Tímto jsem ani nešel na má kovářova místa. Moje zařeknutí je, dokud nezaprší nikam nejdu !!!

 

Jediné polosuchá, vlastně dvě plodnice, byla pod klestím březových větví. Nejen plodnice, ale i svlékla zmijí kůže a to u chaty. To není dobré. Aby člověk byl na pozoru i doma ;-)

 

Dle předpovědi počasí by něco mohlo spadnout, ale opět vše spadne na severu a západě jako doposavad a tady ani kapinka …..Jak píše Aleš Vít „ nahoubách“ …. Končí čas kačenek, smržů, začíná čas májovek, podtrnek, ale hlavně hřibovitých hub. Jako každý rok chodím na svá první místa jen na průzkum. Před týdnem žádný kovář nevykukoval, jen dva klouzky, ale včera bylo slávy. Prvních jedenáct kousků. Tímto si dovoluji říct, že tu začíná sezona. Jen chybí ta vodička.


Obrazek


 

Při procházce jsem ještě narazil na Ucháče obecného, Třepenitku svazčitou, Závojenku podtrnku, Destici a jiné houbičky.


Obrazek


 

Nález kovářů: duboborovina, okolí Hlinska, jižní strana.

 

Podtrnky u chatičky bývají déle, nejdříve kolem poloviny května. Kováři se tu též objevují v druhé polovině, ale letos je vše jinak. Kdyby spadla nějaká voda to by byl mazec ;-)


Obrazek¨

14. květen 2009

 

Vezl jsem na chatu sadbu a povídám si podívám se k paní bříze na kozáka, pod švestku na podtrnky a k chatě na kováře. Kozák se nekonal, podtrnky začínají a kovářovo místo nezklamalo. Sice dva ožrané od slimáků, ale v tuto dobu se počítá každý kousek.

Obrazek

Zatím suma sumárum třináct kousků. Na první polovičku května je to nádherné a ještě k tomu takové sucho. Nechci ani pomyslet, kdyby tu bylo mokro jako na západě nebo severu, kde každou chvilku prší a tady bohužel NE!!!

Obrazek16. a 17. květen 2009

 

 … i když jsem se zařekl, dokud pořádně nezaprší, nepůjdu do lesa. Na víkend se jelo na chatku (na osadě byla pouť), samo co jsem udělal, nejprve se vydal do mého revíru (srubu). Nejdříve jsem se stavil v březině na křemenáče. Ten se nekonal, ale za to se objevila čtveřice kozáků.Obrazek


U srubu jsem si myslel, že by mohl být hřib borový, bohužel nebyl, jen kovářiska. V neděli mi to nedalo a jel se podívat, na moje kovářovo místo, které už letos rodilo. Bohužel na tom samém místě byl pouze jeden, ale o kus dál byl pěkný hřib dubový a tři prckové klouzka sličného a pěkné místečko lišek. V zahradě bylo spousta podtrnek.

Obrazek

Bob, našel růžovky kamarádka Lidunka dokonce i bedle. Na nahoubařích jsem koukal, že Pantáta našel, hřiba smrkového a hnědého. Bývalý kolega z práce našel krásné březové křemenáče. To se, nám ta  sezona pěkně rozjela. Jen stále chybí ta vodička.

Obrazek

V jedné a druhé bystřině jsem kápl na Čapulku bahenní. Povídá se, že je indikátorem čistého prostředí ....

Obrazek


22. květen 2009

 

Páteční dopoledne bylo zamračené, ale nespadla ani kapka. Odpoledne si říkám, z tohoto mračna nezaprší, vyjedu tedy na průzkum do nadmořské výšky 300 -400 metrů. Jen se přijelo, na určité místo začalo poprchávat.

Obrazek


Povídám, si to je planý poplach, tudíž jsem vyrazil na dubákoviště. Bohužel začalo dosti hustě pršet, ale nevzdával jsem situaci. Na dubákovišti nabyl ani jeden hříbeček, jen tři klouzky sličný a pár lišek. O pár metrů bylo osm kovářů a tři holubinky namodralé. To jsem začínal být dosti mokrý, že jsem vše vzdal a jel domů …..

 

 

23. květen 2009

 

Sobota – slunné větrné počasí. Když jsem nepochodil v pátek, zkusilo se moje nej místečko (srub). Nejprve se vzala březina, která mne ihned navnadila. Bylo zde pět kozáků březových a tři krát kozák bílý. Kolem srubu mám několik míst na hřiba kováře. Tudíž jsem obešel všechna místa.

Obrazek

Na 80 % se kovář objevil, ale jen v jedné maximálně ve dvouch plodnicích. Hřib borový a smrkový se nekonal. Jen na starých ucháčových místech se ještě objevil ucháč obecný. Po malých půlhodinových přeháňkách začíná spousta mini pidi houbiček. Jako špičky, vláknice, řasnatky a jiné. Hřibovitým houbám se ještě moc nechce, stále je tu velké sucho.

 

25. květen 2009

 

díval jsem se na předpověď a hlásí ochlazení, že by nějakou tu kapku? Ještě jsem letos nebyl u Vortové. Dnes se vše napravilo. Obešla se všechna kovářoviště. Smrčiny, bučiny, smíšený les a všude se objevil. To je dobrá zprávička. Nyní jen spadnout trochu vody a sezona by mohla začít ……

Obrazek

 

26. květen 2009 

 

Byl jsem přehlasován a musel včera jít na kolo. Při projížďkách krásnou krajinou se zahlídla růžovka, šedivka, čechratka podvinutá, hnilák, a spousta malých špiček.

27. květen 2009

 

Zde v Hlinsku měl jednání kamarád houbař Pavel. Na chvilku se skočilo do lesa. Našlo se na kovařovištích  a nezklamala. Bylo sice jen osm kousků, ale počítají se muhehe

29 květen 2009

 

Žumberk leží nižší nadmořské výšce, jsou zde hezké dubiny i bučiny, tudíž rád zajedu na zdejší místa, která nezklamala. Byl najitý krásný košíček. Viz fota v rubrice úlovky. Začalo nám zde pršet. Nyní vydržet, až se smrkáči vzpamatují a začnou růst.

Obrazek

 

 

30. květen 2009

 

Konec května se nám krásně rýsuje. Sice jsem byl ve svém rajonu, ten je o 250 metrů výš, než Žumberk, ale taky to byla paráda. Je, nastartováno spousta mini pídi houbiček. Nejvíce se zde daří Kovářům a Kozákům

Obrazek
 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

KVĚTEN SE TI OPRAVDU VYDAŘIL :-)

(Lída, 3. 6. 2009 10:37)

Tento květnový deníček je parádní... už se těším na červen !!