Jdi na obsah Jdi na menu
 


Květen - 2010/1

22. 5. 2010

1. květen 2010

ObrazekDnes jsem se byl podívat na ucháčích. Vyrostlo dalších šest nových kousků. Po dešti se objevilo, spousta slimoušů, kteří dávají ucháčům na prdel. Deset jich mají komplet sežraných a několik jich je okousaných. Viz fotografie.  Ušíčko černé mají též sežrané. Z nových druhů se objevila pouze řasnatka fialová na spáleništi a je spousta penízovek provázkových. Jinak nic moc. Nedalo mi to nepodívat se na kovářích, ale bohužel ještě si budu muset minimálně čtrnáct dnů počkat.


Obrazek


5. květen 2010

Včera jsem si krásně zahoubařil.

ObrazekNa Hlinecku nám pomalu začíná pravá houbařská sezona. Nedá mi to se nepochlubit s prvními letošními nálezy. Na několika místech v republice pomalu končí první jarní houby jak například kačenka česká - Verpa bohemic, ucháč obecný - Helvella esculenta, ucháč obrovský - Gyromitra gigas a všechny druhy smržů a začínají nám růst májovky, podtrnky a hřibovité houby. Kačenek jsem se letos opět nedočkal, asi tu nemám ideální růstová místa, ale za to si vše vynahrazuji hřibovitými druhy. Obrazek Jsem jeden z mála, kterým se už podařil najít hřib kovář (jedenáct kousků). Dříve jsem kováře nacházel koncem května, za posledních pět let se objevoval kolem poloviny května a nyní už se dá najít začátkem května. Ke kovářům přibývají, čirůvky májovky -  Calocybe gambou a závojenka podtrnka - Entoloma clypeatum. Během deseti dnů vyrazí první kozák, křemeňák a klouzek. Pozor na houby jedovaté, jako například třepenitka svazčitá (viz. Fotografie) a závojenka jarní.  Přeji všem do nové letošní sezony hodně houbařských úspěchů, hezkých úlovků a plné koše. V polovině září opět bude instalovaná výstava hub v místním městském muzeu. Jste všichni vítány.


8. květen 2010

ObrazekVčera jsem si jel pro májovky na dnešní nedělní oběd. Bob se nevymáčkl, jestli by jel, Honza souhlasil, tak se jelo pod Hlinsko. Zkusil jsem kovářoviště. Objevilo se šest nových mini prcků, což není špatné. Při zpáteční cestě se šlo nabagrovat košík májovek. K obědu se uvařila, smetanová omáčka to byla mňamka. Opět upozornění!! POZOR je kvanta klíšťat. Včera jsem jich opět chytil kolem čtyřiceti. Honza mi je pomáhal likvidovat a kontrolovat. Letos už kolem stovky, to je děs.

Obrazek

Dále se našlo několik starších žampionů, dva berné. Jinak houbově nic moc. Potkalo se vlčí mléko, třepenitka svazčitá a Slzečník žloutkový - Bolbitius titubans, který mi udělal velkou radost.

Obrazek

16. květen 2010

byl houbařsky zajímavý a to jsem byl v terénu pouze dvě hodinky. Bob mi slíbil, že mi ukáže, kde přesně rostou dubáci. Sraz v 8.45 a vyrazilo se na dubákoviště. Při cestě chtěl Bob zastavit, že si nabagruje pár opěnek. Pokračovalo se a při cestě nám kápl do oka rostoucí sírovec .

Obrazek

Obrazek

Přijelo se na dubákoviště. Po několika metrech se na nás usmíval první dubáček. Hned vedle se na malé větvičce objevila jedna neznámá. Po deseti metrech rostlo pět trsů třepenitky svázčité. Bob se snažil najít další dva, které měl schované. Netrvalo dlouho a už se fotili. Při přijetí na parkoviště se Bob šel podívat pod lípu, kde rostou špičky. Opět žádné zklamání. Před barákem máme kolem chodníku loňskou mulčovací kůru, na které se objevil první smržík.

Obrazek

Jelo se na naší osadu, kde se každoročně koná pouť. Auto jsem nechal u chaty, aby nikde nepřekáželo. Když se mělo odjíždět domů, nedalo mi to se nepodívat několik metrů k paní bříze. Co myslíte, byl, nebo nebyl tam …. Ano byl tam první letošní kozáček. To se nám krásně sezona rozjíždí !!!

 

Obrazek


17. květen 2010


ObrazekNeustále se na serverech hovoří o křemenáčích, tudíž jsem sedl do auta a jel se na jedno křemenákoviště podívat. Kolem 20. května se většinou na tomto místě objevují první plodnice. Už z pěti metrů byla vidět v mechu krásná červená hlavička. Celkem bylo na místě pět plodnic, pátá byla, rozšlápla, což mne velice překvapilo. O kousek dál byl první klubající, kozák. Zajel jsem do lesa podívat se na kovářoviště. Na prvním místě se ještě žádný neobjevil. Na druhém první miniaturní plodnička. Na třetím další dvě, na čtvrtém žádný, pátém byla jedna dvojička a dalším též. Už se nám to pěkně rozjíždí.Obrazek Mít od pátého května pět druhů hřibovitých hub – hodně velké překvapení, když víme, jaké jsou zimy. Dokonce na Lysé hoře včera napadlo 45 centimetrů sněhu. Meteorologové nám nyní hlásí mírné oteplení, což nastartuje velký brzký start do letošní houbařské sezony. Jinak ve velkém roste závojenka podtrnka, čirůvka májovka, opěnka měnlivá, špička travní a začínají se klubat první smrže a na pěti různých stromech sírovec žlutooranžový.  Houbám ZDAR!!

Obrazek


 

Suma sumárum k 17. Květnu

1 x hřib borový

3 x hřib dubový

24 x hřib kovář

5 x křemenáč březový

1 x kozák březový

Obrazek 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

RE:

(Kudláček, 18. 5. 2010 23:40)

Rád odpovím. Chodím cca do 10 kilometrů od Hlinska. Květen, červen jezdím kolem Miřetic, konec května navštěvuji už moje místa mezi Vortovou a Chlumem. Červen se už objevují všude, ale musí mít člověk vytipovaná místa a vědět, kdy, kde a jak je najít ... Šiškovce moc nenacházím, prý roste na druhé straně, kam nechodím. Není problém se občas sejít a projít se, pokecat a budu letos potřebovat pomoc z houbařskou výstavou. Stačí mi napsat na mail nebo mi zavolat (kontakty). Zdraví Jirka (Kudla)

Re:

(PHM, 18. 5. 2010 17:01)

Dobrý den. Kde jste nasel ty krasne kovaře??? Ja chodim cca7km za Hlinsko a nic,byl jsem tam 16th 5. a asi tam je jeste zima,jen par naznaku. Jsem vasnivej houbař a uz se tesim na hřib samospraska a šiškovce,toho mam kazdy rok plne kose :)) Diky za odpoved.

RE:

(Kudláček, 7. 5. 2010 19:17)

Fando, už je vše napravené muhehe

036.jpg

(Pištora, 7. 5. 2010 18:59)

taky by jsi mohl napsat vo co gou?