Jdi na obsah Jdi na menu
 


Duben 2012

22. 4. 2012

4. duben 2012

Spolupracovník se mě zeptal, co budu dělat po práci. Říkám, pojedu asi do lesa. Slovo dalo slovo a bylo se v lese. Péťa si chtěl natrhat pár smrkovek. Ďobalo se ďobalo, až měl Petr, nakonec několik dek čerstvých penízovek. Já si šel omrknout své ušíčkoviště a ucháčoviště. Ucháči se rozrostly na dvacet kousků a ušíčka rostou do své krásy. Dokonce se mi povedlo najít další nové místo jak na ucháče, tak i na ušíčka černá. Při zpáteční cestě se kontrolovalo ohnivcoviště. Ohnivci rostou malinkaté i veliké. Na konci lesa se klube na svět několik sasanek a i s nimi se ukazují první hlízenky sasankové. Nyní má zapršet, tak uvidíme, jak se nám vybarví první polovina dubna.

Nejvíce mě fascinoval nález lišky nálevkovité. V tuto dobu, nepochopitelné. Půl roku dopředu nalézt lišku, to se jen tak nevidí muhehe.

Více fotografií najdeš v galerii.

 

5. duben 2012

Včera přijdu z práce, uvařím si kávičku, pustím si bedničku a koukám, jaký krásný druh houby Jonáš našel. Kávička vypitá a Kudla vyráží o půl čtvrté jen za barák obejít zdejší les, na který koukám z okna. V těchto místech jsem ještě nebyl, tak si povídám, co kdyby byl Masečník (muhehe), nebo nějaká už lupenatka, nebo Jonášův nový druh. Jsou zde plané třešně, tudíž zkouším kačenky. Bohužel na kačenky mám smůlu. V těchto místech je stovky rašících sasanek, ve společnosti s hlízenkou sasankovou.

Přicházím do krásného mechového smrkového porostu, kde z dálky vidím (15-20 metrů) cosi, černého a už skáču radostí. Při přiblížení zjišťuji, že se o masečník nejedná, jen pouze o pýchavku (pláč). I taj je hezká…

 

Dále obcházím kraj lesa a říkám si v takových to biotopech nacházím zvonkovky. Jen jsem myšlenku opustil a hned se objevují tři první jedovaté houbičky. Tímto opět vystupují z řad na první jedovatky checht.

 

V dálce vidím mohutný buk. Po příchodu zaklekám a začínám hrabat v listí. Nejdříve se mi objeví stará bukvice s asi starou dřevnatkou. Poté na jednom malém klacíčku cosi zajímavého. Nevím, zda se jedná o houbu či něco jiného.

Poté vyhrabávám z listí další bukvice a už vidím asi druh houby, co našel Jonáš. Nejhorší je, že tato drobotina nešla pořádně vyfotografovat. Moje mašina už na toto neměla. Jak je bukvice chlupatá, tak se špatně zaostřovalo.

Více jsem nehrabal a počkám si na jindy. Ve finále mám tři bukvice, které jsem odebral a mám je připravené pod mikroskop. Až budu mít více vzorků, opět je zašlu Martinovi. Snad budou sterilní a prozradí nám, o co se přesně jedná.

Nyní hlásí ochlazení, nějakou tu sněhovou vločku, tak uvidíme, jak to bude vypadat za týden!

Více fotografií v galerii

  

 

10. duben 2012

Dobrý den přeji všem,

Nedá mi to, abych nepátral po kačenkách. Znám zajímavá místa, kde by se kačenky mohly objevit, ale stále bezvýsledně. Navštívil jsem jedno hlohoviště prorostlé planou třešní. Ani pod hlohy nebyla hlízenka hlohová. Poté nedaleko je krásná vlhká osiková remízka, kde je krásný pramen. Pramení tu voda, pro kterou sem chodí spousta lidí. Voda je vhodná pro kojence a je z vody vynikající káva. Celou remízku jsem prolezl, ale žádná kačenka se nekonala. Jen se tu objevilo na stovky hlízenek sasankových. V potůčku je spousta klacíků, šišek a jiných nečistot, na kterých roste spousta vodniček potočních. Viz fotografie.

Zítra se pojedu podívat do teplejších lovišť dolů k Ležákům. Držte palce. Houbám zdar!

13. duben 2012

Dobrý večer. Dnes dopoledne jsem byl pod Hlinskem u Ležáků. Je zde spousta šípkových, osikových i třešňových remízků. Stále pasu po kačkách, ale ne a ne na ni kápnout. Koukám, že pastviny, kraje lesíků, remízků a v remízkách je vše rozryté od prasat. U jedné remízky, kde jsem fotografoval mušlovku plstnatou, slyším v křoví kvičet prase. Fotografoval jsem dál… Dále v jednom šípkovém remízu hledám plsnatku ružomilnou, ale též bezvýsledně. Kluci budete bez Tapesie rosae. Jdu pomalinku k autu, koukám ještě v jedné borovině na penízovku provázkovou. Vycházím z boroviny na cestu a najednou slyším hrozný rachot a z křoví vyráží kanec. Naštěstí prolítnul kolem mě a pelášil dál. V tu ráno jsem měl po náladě. Ještě že auto bylo blízko. K tomu se prohlížím, jestli po mě neleze nějaké klíště a už to začíná. První, druhé, třetí…  a skončil jsem na počtu osmnáct. Zlatý kopce. Taky tu mám občas klíště, ale ne v takovém množství, jak dole. Brrrr… 

Jedu domů, kochám se přírodou a vzpomínám na jednu osikovou remízku, která mi už urodila ucháče obrovského. Procházím remízem o velikosti 10x10 metrů. Kde končí osiky, přecházejí do smrku, koukám, že se na zemi něco žlutí. Ihned poklekám a zjišťuji, že mám prvonález vzácné krasočíšky žluté. Po odhrabávání listí se objevují další. Celkem je na lokalitě sedm plodniček. Zde jsou… 

Suma sumárum bylo pěkné dopoledne. Našel jsem velké množství mušlovky plstnaté, měkkouše kadeřavého, je hodně terčenek popelavých, mám nějaký neurčený kalckouš na šípku, černorosol uťatý, je tisíce hlízenek sasankových a jiných druhů.

 19. duben 2012

Včera jsem se šel trochu odreagovat z pracovního procesu (noční směny). Vyšel jsem jen za barák. Tyto místa vůbec nemám zmapované, čili jsem chodil a koukal. V krásném mokřadu je na tisíce hlízenek sasankových. Zde je na ukázku video. Na ponořených větví v substrátu a listí je spousta terčenek popelavých, plstnatek hnědých. V krásné vlhké mechové houštině bylo ještě stovky penízovek smrkových. Na modřínových větvičkách jsou brvenky. Při příchodu k velkému statnému buku si říkám, podívám se, jestli na bukvicích neuvidím chlupáčka bělostného, konal se. Na slunném jižním kraji lesa byla opět závojenka jarní a pod hlohem jsem asi našel hlízenku hlohovou. Byla sice robustnější a tmavší, ale… Bohužel jsem zapomněl vzít exikát.
 
Hlízenka rostla u cesty - úvoze pod samostatným hlohem, mezi luky a poli. Byl to krásné odpoledne.
 
Zítra mi přijede několik houbařských kamarádu fotografovat si krasočíšku žlutou a jiné skvosty. 

 21. duben 2012 výprava za krasočíškou žlutou/video

Včera jsem tu měl, malinkatou akcičku pojmenovanou výprava za krasočíškou žlutou. Zatím zde vkládám video reportáž. Za chvilku napíšu několik řádků a vložím nějaké fotografie…

 21. duben 2012 výprava za krasočíškou žlutou/foto

Včera se tu uskutečnila akcička pojmenovaná za výpravou krasočíšky žluté. Nejprve nás mělo být deset, více lidí nemá cenu, protože se všichni chtějí vystřídat při fotografování u zajímavého objektu, ale nakonec nás ráno bylo osm, odpoledne jen sedm. Akce byla suprová. Jak říkám více lidí by se už nedalo pořádně ukočírovat. Měl ještě dorazit Kápo a Hombré. Nakonec účast kluci odpískali z rodinných důvodů, ale těší se na nejbližší konanou zdejší akcičku.

S Mahonym přijel až ze Slovenska Ruda Cáfal, čili mezinárodní výprava muhehe. Ruda přispívá a vkládá fotografie na největší Slovenský server Na huby.sk. Nejdříve přijel Mahony s Rudou. Kluci se při cestě zdrželi, tak abychom na ně nečekali na parkovišti, jela se zatím vyfotografovat krasočíška žlutá. Kluci stejně museli jet kolem, tak se při cestě zastavili. Při vyfocení krasočíšek se začalo všímat všeho možného, jako například hlíva připjatá, brvenka Hahnova, na lupenech cosi neurčeného, na sterém kmenu osiky, nějaké hlenky, na starých odencích kopřiv, byla kalorka kopřivová, hadovník kopřivový, nějaký štětináček, bylo spousta rosolovitých druhů, ale nejvíce zaperlil Radek – Kryšot. U malého potůčku vyhrabal několik plodnic zvonkovky žlutavé. Poté jsem začal i já hrabat, zda se neobjeví více plodnic a taky se tak stalo. Na lokalitě je cca na 30 plodniček. Doufejme, že všechny dospějí, rozvijí se do své krásy a budou sterilní na 100% určení. 

Poté jsem chtěl vzít mojí starou známou olšinu s osikou a bukem a podívat se na místo, kde jsem už dvakrát našel jehnědku chlupatou, ale bohužel nás tlačil čas, tak jsme se odebrali rovnou do mých lovišť. V těchto místech na kluky čekala spousta druhů, jako ušíčko černé, ucháč obecný, terčka a helmovka šišková, řasnatka fialová, zvoneček uhelný a jiný druhy. Zapálil se ohýnek, opekla se spousta špekáčků. Jonáš na nás myslel a upekl domácí chlebíček s krásným hřibovým logem. Podívejte se do galerie. Prosty přijel z Nepálu, tak zase přivezl Nepálskou čokoládu. Byla sranda, pokec, krásný strávený den. Jen jsem ještě měl naplánovaný prales Polom, ale bohužel se už nestíhal. Tak snad jindy.

Kluci, děkuji za krásný strávený den. V galerii budou vložené fotografie s popisy a jmény lidí.

Více fotografií v galerii - výprava za krasočíškou žlutou

V galerii - co momentálně roste najdeš sobotní nálezy

 

 Souhrn za měsíc duben

Přehoupnutí měsíce dubna do měsíce května může být pro mnohé z nás veselejší. V první polovině května počítám s prvními hřibovitými houbami. Již nyní se dá nalézt na jižních, slunných místech křemenáč a kozák březový, hřib kovář a klouzek. Z lupenatých už začínají čirůvky májovky a podtrnky. Na vysluněných místech se najde dokonce i pečárka!  Jako v obci Pokřikov, kde našla na svém kompostě paní Jarka Baťová první krásnou žampionovou srostlici, kterou můžete vidět na přiložené fotografii.

 

 
V měsíci dubnu nám momentálně rostla: čirůvka májovka a podtrnka. Rostou smržovité houby, jako kačenky, smrže, ucháče a destice. Dále jsou plné lesy jedlých penízovek smrkových a třepenitek makových. Největší překvapení byl však nález lišky nálevkovité, která běžně roste až na podzim. Při toulkách
přírodou momentálně potkávám hlízenku sasankovou, řasnatku fialovou, zvoneček uhelný, kalichovku zvonečkovou, helmovku a terčku šiškovou, ušíčko černé, dokonce se mi povedla nalézt krásná, vzácná krasočíška žlutá a zvonkovka žlutavá, na které se přijelo podívat a vyfotografovat si je několik houbařských kamarádů z celé republiky. Dokonce jsem tu měl hosta až ze sousedního Slovenska. Dále roste spousta klackomycetů, rosolovitých hub a jiných druhů. Pozor na první jedovaté závojenky jarní. 

 

Necháme se překvapit, co nám přinese první květnová dekáda. Houbám zdar. 

Více fotografií najdeš v galerii

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Duben

(Pištora, 11. 4. 2012 18:19)

Nebudeš tomu věřit, ale občas se na tvé stránky podívají uplní
amatéři. Pro ty by jsi mohl sem tam ty houbičky pojmenovat.
Ale jinak gratulace roste tit o tam pěkně.

Re: Duben

(Kudláček, 11. 4. 2012 18:46)

Ahoj Františku,
za prvéto mám takto naschvál uděláno, aby bylo vidět , kdy které houby mi tu rostou.
Za druhé, kdybych měl ještě popisovat každou houbu zvlášť, tak bych už nic jiného nemusel dělat.
Všechny houby jsou poté vložené, přidané fotografie do atlasu a tam už máš druh popsaný.
Za třetí, je tu diskuse. Kdo má zájem o určitý druh, může napsat, nebo se zeptat na nějaký druh...
Měj se hezky a pozdravuj Evíka.
Doufám, že se už brzy uvidíme!