Jdi na obsah Jdi na menu
 


Duben 2011

17. 4. 2011

1. duben 2011

 

První dubnová procházka na apríl byla kousek za Hlinsko kolem řeky Chrudimky se spolupracovníkem Petrem Kozlem a jeho synátorem. V sekci kamarádi-houbaři najdete několik fotografií z fotografování.  

 

petr-kozel.jpg

V mokřinové olšině vylézají první sasanky a na jejich starých hlízách se objevují první hlízenky sasankové. Ve vysokém smrkovém porostu se kontrolovala penízovka smrková. Smrkovky se začínají objevovat, ale jsou stále v milimetrových velikostech. Musíme si minimálně týden počkat, než si nasbíráme několik plodnic do svačinového pytlíku na dobrou houbovou bramboračku ;-). Dále jsem okukoval místo, kde se vloni objevila jehnědka chlupatá, bez úspěchu. Dokonce se letos ještě neobjevila oranžovka vřetenovýtrusá. Je docela sucho, je potřeba, aby pořádně zapršelo. Na všechno si musíme ještě počkat.

 

hlizenka-sasankova.jpg

Když se nekonalo tolik druhů hub, tak se alespoň zkoušelo fotografování v režimu makro na kytičkách, konkrétně na plicníku a bledulích. Kdo má, zájem hezká makra jsou v této sekci.

plicnik-lekarsky4.jpg

V neděli chci navštívit můj rajon. Po týdnu se podívat jak se daří ušíčku a zda už začínají vylézat první ucháči.

Přeji hezký den a houbám vzlášť!

 

Třetí dubnový den.

honza---kudla.jpg Volal mi Honzík Vejsada, že by se šel projít. Domluvil se sraz ve dvě hodiny na obvyklém místě a jelo se do mého rajonu omrknout, zda se už neklubou ucháči. Při pomalé chůzi a vyprávění zážitků uplynulých přes zimu, dorážíme na ucháčoviště.  Nejprve míjíme místo ušíčka černého. Místo se rozrostlo o několik dalších kousků. Procházím na místo, kde se daří ucháčům, ale ne a ne ucháče najít. Skoro až na konci místa, koukám na jednu mini plodničku. Pokukuji po okolí a hle vidím ještě jednu menší plodničku. Honza se diví, jak takové blešky vidím a v tom křičí, mám taky dva. Místečko nezklamalo. Budu zvědav kolik kusů ještě vyroste, když teprve začínají a je takový velký vítr a sucho.

 uchac-obecny.jpgPo vyfotografování ucháčů, se pokračovalo k malému potůčku, kde rostou čapulky a mrknout se zda by se objevila nějaká míhavka a na druhé ucháčoviště. Zde to bylo bez úspěchu. Při cestě se ještě narazilo na penízovku provázkovou, která roste na borových a penízovka smrková na smrkových šiškách. Na jedné cestě rostla hezká  číšenka rýhovaná. Byla to krásná procházka. Honza byl spokojený.

jehneda-olsova.jpg

helmovka-siskomilna-2.jpgPátý dubnový den.

Před rokem v tuto dobu jsem navštívit jedno spáleniště. Na podzim zde hořela část lesa. Mám zjištěno, že na takových to místech roste dost zajímavých věcí, tudíž hurá na velkou spálenou plochu. Bylo tam spousta neurčených řasnatek. Po roce se ujal mikroskopické determinace Martin „Sádlo“ a po jeho mikroskopování vyšla velká bomba. Z naší řasnatky se vyklubala Plicaria endocarpoides, která dokonce ještě nemá český název a zde v česku zatím není zmínka, že by byla někde nalezená.kalichovka-zvoneckova.jpg Celý článek a fotografie najdeš v mém atlase.  Tímto se vypravuji na staré spáleniště a chci se ujistit, zda tento „špíček“ roste ještě letos. Bohužel na spáleništi nic nerostlo, vlastně jen helmovka šiškomilná. Při zpáteční cestě prolézám starým hustým smrkovým porostem.  Na několika starých pařezech začínají kalichovky zvonečkové. Na kraji tohoto lesa roste starý mohutný buk. Kolem stromu leželo několik spadaných větví. Na jedné z nich rostla Korovitka terčovitá - Diatrype disciformis.

 

pseudoplectania-nigrella---usicko-cerne.jpg


plsnatka-ruzomilna.jpgSedmý dubnový den.

 

Na internetových portálech se objevuje spousta nálezů kačenky české a ucháče obrovského. Dokonce se už našla čirůvka březnovka a vyrůstají první závojenky. Tudíž beru auto a jedu se podívat do nižší nadmořské výšky, zda by se unavilo štěstíčko a já konečně našel první hlineckou kačenku. Bohužel, pod třešněmi, hlohy, šípky a osiky žádná nebyla. Na loňském místě kde rostla Plstnatka růžomilná - Tapesia rosae, se opět objevila.

===================================

Pozvánka

 

CENTRUM JANA XXIII.

a

pan Jiří Laštůvka

SRDEČNĚ ZVOU NA

Besedu o houbách – „předjarní a jarní houby“

 s pojenou s promítáním fotografií

KDY: 15. duben. 2011

KDE: Centrum Jana XXIII. na sídlišti

ZAČÁTEK: v 18:30 hod

 

======================================

 

Jedenáctý dubnový den.

drevomor-howeuv_hypoxylon-howeianum--17-.jpgPo velkých dlouhých trvajících větrech, přichází malé ochlazení,  snad přinese i nějakou tu srážku. Zem je od větru vysušená, ale stejně mi to nedalo se nepodívat do okolních lesů. Nejprve jsem nakouknul na druhou lokalitu ucháče obecného. Za nepříznivých podmínek se klubou tři prťátka. Kontroloval jsem destici, která zatím neroste. Je spousta nových vypálených spálenišť. Nejde se nepodívat po nějaké řasnatce, též bez výsledku. Stále mě fascinují kačenky a asi nadále budou. Na kyselé hlizenka-sasankova----dumontinia-tuberosa---13-.jpgpůdě nerostou, tudíž se asi nedočkám ;-). Osiková remízka bez úspěchu, ale alespoň mi udělalo radost několik hlízenek sasankových. Poté se vracím, k autu potkávám penízovky smrkové a dřevomor. Klekám k dřevomoru, abych našteloval fotoaparát. Zaujímají mě divná stromata. Více zaostřím a zjišťuji, že se jedná o Dřevomor Howeův_Hypoxylon howeianum. O to mám větší radost, jedná se o můj prvonález. Ve zdejších jehličnatých lesích, takové to druhy nerostou. Opět hezká větrná procházka.

 =================================================

Patnáctý dubnový den

plstnatka-hneda_tapesia-fusca--49-.jpgPo deštích jsem se šel podívat do terénu a přesvědčit se zda doopravdy spadlo tolik srážek, co nám meteorologové naměřili. Ano asi se nepletou (checht). Bylo vidět, že místy stojí voda, místy je sucho. Jestliže nepřijdou velké teploty a velké větry mohla by nám voda chvilku vydržet, ale zdejší Vysočina je nevyzpytatelná.  Po dvou, tří denním dešti se objevilo kvanta černorosolů, rosolovek, kropilek a podobných druhů, jako například plsnatky. Nejprve jsem byl pro exikát stále neurčeného černorosolu. Poté mířím pod plané cisenka-ryhovana---cyathus-striatus--4-.jpgtřešně, trnky a šípky. Pod jedním šípkem ležel tento klacíček a na něm tato plstnatka. Nejprve jsem si myslel, že se jedná o plsnatku růžomilnou, ale po zvětšení fotografie mi tento druh nesedí. Klacek bych řekl, že byl osikový, protože byl nejblíže k šípku. Poté nacházím na čtyřech různých místech další plsnatky. Na březové, lískové, osikové a smrkové větvičce. Po vyfotografování, mi připadají všechny stejné a řadil bych je do plsnatky hnědé? Exikáty nemám, větvičky jsou poschovávané a vím, když se namočí vždy, plsnatky ožijí …

hlizenka-sasankova--4-.jpg Je spousta penízovek smrkových a provázkových. Ucháč obecný dostal zálivku a pěkně začal růst. Ze sucha se opět probudila hlízenka sasanková. Hledal, lezl jsem po čtyřech v hlohovišti, zda kápnu na prvonález hlízenky hlohové, ale bez úspěchu. Ucháč obrovský se též nekonal, ale za to bylo kvanta jidášova ucha. Na starých smrkových pařezech rostou kalichovky a je na stovky číšenek rýhovaných.

 

 

 ===================================================================

 

23. dubnový den.

pavel-svec--4-.jpgV sobotu ráno jsem byl s dcerkami domluvený, že je odvezu do Trhové kamenice ke kadeřnici. Kadeřnice odhadovala hrubý čas na dvě a půl hodiny. Tudíž abych nemusel čekat v čekárně, nebo v autě, zajel jsem si do pralesa Polom. Schodou okolností mi volal Pavel Švec, že bude pod Polomem na své chatě. Při cestě do pralesa jsem kontaktoval Pavla a vzal ho i jeho rodinu na procházku pralesem. Našlo se několik druhů hlenek a spousta klackomycetů, které se pouhým okem nedají určit jen mikroskopováním. Pavlovi jsem ukázal, kde a kdy má jaké druhy hub hledat, jako například bedlu vysokou, lišku Freisovou, ukázal jsem mu, kde roste korálovec jedlový a bukový a jiné houbičky. Byla to hezká seznamovací procházka.

 

krehutka-opyrena.jpg

křehutka opýřená

 

 

Velikonoční pondělí 25. Duben.

spalenka-skorepata.jpgNa chvilku jsem zajel na staré spáleniště. Stále mě rajcují řasnatky a smržovité druhy. Bohužel je tu takové sucho, že nerostou žádné druhy. Jediné co se na spáleništi našlo, byla křehutka opýřená a sem tam penízovka provázková.

Zařekl jsem se, že dokud nezaprší, nikam nepůjdu. Bohužel všude kolem se čerti žení, jen nad Hlinskem neustále svítí sluníčko a nespadne ani kapka …

 

 

pavel-svec--5-.jpg

============================================

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář