Jdi na obsah Jdi na menu
 


Duben 2009

19. 4. 2009

04. duben 2009


Začátek dubna je krásně slunný a teplý. Sníh nám pěkně odtává, což je příznivá situace pro růst prvních jarních houbiček. Hlinsko se nachází ve vyšších polohách, ale i zde se už dají najít první malinkaté Kačenky české, penízovky smrkové i jiné druhy houbiček.

 

Obrazek

V lesích se ještě místy drží sněhová peřina a na místech, kde se opírá sluníčko, kvetou bledule, rostou první jarní druhy hub. Ve městě je situace úplně opačná. Po sněhu ani památky (malé hromádky zůstaly pouze tam, kde byl sníh nahrnut). V zahradách kvetou sněženky, krokusy, začínají vylézat narcisky a jiné jarní kvítí.

Obrazek

Jak se nám přehoupne týden, čtrnáct dní, bude zde opět ráj houbařů. Měla by růst, destice, ucháč, smrž, podtrnka, májovka, z jedovatých prvních zvonkovka jarní apod.


Obrazek7. duben 2009

 

Tento týden mám odpolední směnu, tudíž jsem vyrazil za slunného teplého dopoledne. Nejprve jsem vzal olšovou remízku. Stále rostou Jehnědky olšové, ale už kvetou i sasanky, čili se už objevila i Hlízenka sasanková.

Obrazek


Dále se pokračovalo po turistické cestě (zelené značení), směrem na Hamry. Při cestě se míjela jedna remízka osiková a lísková. Zde bohužel bez úspěchu. Kačenka, ani nic podobného mi neudělalo radost. Dostal jsem se na ohnivcovo stanoviště. Kluci rakouský už začínají dozrávat, zasychat …. Jejich vegetační období končí.

Obrazek


Od ohnivců jsem si zkrátil cestu po oraništi směr Svatojanské Lázně. Povídám si mrknu na té malé schované dvě neznámé. 100% jsem v sobotu nedokázal, určit, co to vlastně je za houbičky. Dle internetových kamarádů se jedná o Ucháče obrovského, ale já jej ještě, nenašel, tak proto přesvědčení. Místečko bylo od posledka pěkně přikryté, tak jej jdu odkrýt a najednou „ssssssssssss“. Úlek, úskok a vida paní zmije. Brrr, zamrazilo mi v zádech. Zmije se za pomalého lezení rozlezla a zmizela v jedné myší díře. Já dostal bobíka a už raději k neznámým nezalehal a dále je nefotil. Snad příště, ale budu na pozoru!! Stále mne mrazilo v zádech, nabral jsem směr Hlinsko a šel k domovu. Doma se svléknu, jdu do sprchy a vida, první přisáté klíště. To byl DEN !!!!


Obrazek


12. duben 2009

 

Předvelikonoční neděle byla opět krásně houbová. Povedlo se mi najít prvotní nález Řasnatky fialové a Destice chřapáčové. Kačenka ani Smrž se nekonal.

Obrazek

Zašel, jsem na místo, kde roste Ucháč obecný. Kluci se teprve klubou na svět. Největší velikost ucháče byla necelý centimetr. Uvidíme, jak budou vypadat za týden.

Obrazek

Tam kde byl ještě před týdnem sníh, se klube stovky Penízovek smrkových. Dokonce se mi povedlo najít další místečko Ohnivce rakouského. Byl to další krásný slunný houbový den. Myslím se, že během měsíce vypuknou první hřibovité houby.


Obrazek
18. duben 2009

 

Zvoní mi telefon, zvednu jej a na druhém konci se mi ozve Pavel Brůžek, že jede na kačenky. Taková nabídka se neodmítá. Pavel je ze Slatiňan, tudíž jsem zavolal Bobovi, jestli jede se mnou a vyrazilo se.

Obrazek

 

Přijelo se na kačenkoviště. Kačenek bylo spousta, ale bohužel už jen zaschlé. Ani jedna nebyla čerstvá, fotitelná. Nevadilo nám to, i ty zaschlé mi udělali radost. Situaci nám nahradila první štítovka, hnojník a jiné druhy. Tímto chci Pavlovi moc poděkovat za pěkný výlet.

Obrazek

Nejvíce z čeho jsem byl, vykulený bylo to, že 10 kilometrů od Hlinska, kvetou stromy, keře, pampelišky a jiná květena a zde se teprve vše probouzí …..

Obrazek

21. duben 2009

 

Byl jsem pro řasnatky fialové, ale bohužel už i tady vládne velké sucho. Takže všechny řasnatky  totálně zaschlé, (až na jednu malou). Zvonečků uhelných poskromnu. Asi sto metrů od spáleniště mám místo na ucháče obecné.

Obrazek

 Buď je brzo, nebo se podepisuje na růstu sucho, ale ukázal se nám jeden ve větší velikosti a jeden mini prcek. Penízovek smrkových je plný les, ale též jsou zaschlé. Při odchodu z lesa je podmáčená cesta. Na cestě nějaké houbičky. Netroufnu si je určit …..

Obrazek


30. duben 2009

Suma, sumárum. Duben byl, dle růstu a druhů houbiček průměrným měsícem. Kdyby nepřišlo velké suchu a velké teploty (kolem 20°C), tak by byl měsíc nadprůměrný. Objevovala se sem tam nějaká houbička, která vylézá v květnu, ale vše bylo danými teploty. Konec dubna tu byl katastrofický. Pět dnů tu foukal vítr okolo 100 km/h. Poslední zbytky vlhka vysušil a nyní se bude čekat na přízeň počasí, jestli nám zde spadne nějaká ta kapička ........
 


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář