Jdi na obsah Jdi na menu
 


Duben - 2010

24. 4. 2010

3. duben 2010

ObrazekByl jsem omrknout terén, jak by eventuálně vypadala zítřejší myko vycházka. Dnes chtěl přijet Jirka Burel a Aleš Vít. Bohužel ještě dneska ležel všude sníh (v pátek 3. dubna se na Hlinecku strhla sněhová bouře, napadlo za dvě hodiny kolem čtvrt metru sněhu). Na slunných místech pomalinku odtával, ale na zastíněných, kde se vůbec sluníčko nedostalo, leželo 15 centimetrů zmrzlého sněhu. Vycházku jsem odpískal, protože na zasněžených místech mi zrovna rostou houbičky, po kterých bych provedl chlapáky. Není všem dnům konec.

Obrazek

Při obcházení mladé školky, mi upoutala spousta ořezaných modřínů. U každého modřínu byla kupka modřínového klestí. Povídám si, když je ten sníh, větvičky budou namočené, mohla by na některé větvičce růst Brvenka Hahnova - Lachnellula occidentalis. Bylo tomu tak, tudíž ji má nejen nafocenou, ale i natočenou. Je pravdou, že milimetrové plodničky, se hrozně špatně natáčely, ale i tak video jak takž ujde.

Obrazek

Když Jirka s Alešem nepřijeli, jel jsem do Studnic pro mazanec a beránka. Při té příležitosti mi to nedalo, vzal si plastovou nádobku a vyrazil do remízky, kde jsem před týdnem našel zatím neurčený druh nějakého rosolu. Bylo na toto téma spousta diskuse, ale zatím dle fotek není houba určena. Nejbližší určení bych se i já přiklonil k druhu Dacrymyces, ale přesnému určení ještě nevím. Při zvětšení fotografie a vyfoceného detailu, vypadá rosol hrozně moc veliký, jak by černorosol chrupavčitý, jinak je malinkatý. Uvidíme, co napoví mikroskop. Odebral jsem několik exikátů, který by měl napovědět. Do té doby budu mít druh houby určen jako Dacrymyces sp. Houba roste na starém ztrouchnivělém neurčeném čtyřmetrovém kmeni v nadmořské výšce málo přes 600 metrů. Kmen leží v malé osikové remízce, prorostlá břízou. Jestliže, byste někdo měl tušení, o jaký druh houby se jedná, napište. Díky moc.

 8 – 10. Duben 2010

 

ObrazekPo noční, jsem si šel na tři hodinky lehnout a šup do Kudláčkova. Letos poprvé u srubu a hned takové velké překvapení. Prvních letošních 12 ucháčů obecných, našel jsem prvonález, cca na 100 plodnic Ušíčko černé - Pseudoplectania nigrella, spousta oranžovek, lžičkovec šiškový, nové místo na ohnivce z největší pravděpodobností rakouský a jiné. Zde máte na ukázku pěkné růstové stádium a tři stromy za sebou - rezavec šikmý. Dále Vám chci ukázat, co tu roste hlízenek sasankových a penízovek smrkových. Smrkovek, je tolik, že člověk neví, kam má šlápnout.

Zítra pokračujeme. Přeji dobrou noc.

Obrazek

… vracím se ještě ke čtvrtku. Stále kde je zastíněné místo, kraj lesa, houština, leží stále několika milimetrová vrstva sněhu. Kdy se sníh objevoval, bylo spousta houbiček. Na kraji lesa, byl celý roh pole pod sněhem, kde sníh odtával, rostla oranžovka vřetenovýtrusá. O kousek dál roste krásná mladá smrčina plná penízovek smrkových a se zbytky sněhu. V březovo – olšové remízce se objevilo nové místečko ohnivců. Udělal mi radost lžičkovec šiškový, který má údajně růst později. Samozřejmě největší radost mi udělal ucháč obecný a ušíčko černé, které jsem našel poprvé v životě. I když tu je sníh, jsou malé teploty, houbičkám se začíná dařit. Vlhko je, jen by nám mohla noční teplota vylézt nad nulu, alespoň po tři dny na 5-7 °C. Nastartovalo by se mnoho další druhů …

Počítám, že by se mohla objevit v našich čistých bystřinách čapulka bahenní, míhavky a jiné.

Čtvrteční vycházka byla krásná slunná, teplá a druhově pestrá. Třináct druhů rostoucích letošních hub.

Obrazek

Včera, v sobotu 10. dubna jsem byl na chatě, nainstalovat pod okapy sudy na vodu a lavičky na sezení. Zároveň jsem zryl skleník, nasel ředkvičky a salát. Bylo šeredné a chladné počasí. Během dne přišlo osm sněhových přeháněk. Viz. malé video. Už se těším na příští týden. Jestliže se trochu oteplí, mohla by se tu objevit kačenka česka, ucháč obrovský a smrže.


Obrazek

 15. duben 2010

Obrazek
Po noční jsem vstal a šel se podívat za barák cca 2 km na vyhořelý les. Jen tak, kdyby náhodou. Čekalo mne velké překvapení, na pařezech černorosol smrkový a kropilky, na zemi tisíce zvonečků uhelných, (tolik jsem jich v životě najednou neviděl) řasnatka fialová a neurčené řasnatky v počtu cca 30-40 kusů. Více jsem spáleniště nezkoumal. Chtěl jsem hlavně vědět, kde se nachází ...  


Obrazek


16. a 17. duben 2010


 ObrazekKdyž jsem se probudil po noční a viděl, jak krásně svítí sluníčko, povídám si pojedu se opět podívat na Ležáky, jestli se náhodou neklubou kačenky. Přišel jsem na místo, kde si myslím, že kačenky můžou růst. Bohužel se ještě žádná nekonala, ale navštívil jsem kompost, kde bylo před týdnem pět žampionů. Ve čtvrtek jich bylo dvanáct, tak ohromných rychle rostoucích, až se mi zatočila hlava. O podál bylo krásné místo závojenky jarní. Při zpáteční cestě jsem prolezl osikovou remízku, ve které bylo též krásné místo zvonkovky a opodál rostla krásná křehutka.

Ve čtvrtek jsem pověsil několik fotografií na server. Odpoledne mi volal kamarád Zdeněk Hromádko, že by měl zájem si nafotit tisíce zvonečků uhelných, řasnatku fialovou a zatím neurčenou řasnatku. Mohlo by se jednat o řasnatku uhelnou, ale dopokavad nebude zmikroskopována, budu psát řasnatka sp. Připadalo mi, že přes noc řasnatek sp přibilo. Mohlo to být tím, že ve čtvrtek mrholilo, byla velká mlha, viditelnost špatná a v pátek už krásně svítilo sluníčko. Zdenda byl spokojen a ohromen množstvím, jako já.

Obrazek

ObrazekV sobotu 17. Dubna přijel Jirka Burel, Pištorovi a Honza na malou myko vycházečku. Roste mi tu ušíčko černé už nyní na dvou lokalitách, krásný ucháč obecný. Za týden se mi rozrostl o dalších sedm plodniček na číslo 19. Našla se nová lokalita ohnivce rakouského, bylo několik  helmovek šiškomilných, na zvířecích výkalech rostou oranžovky vřetenovýtrusné. Kam se člověk koukne, roste penízovka smrková v takovém množství, že bychom si každý, natrhal pěknou hromádku do polévky. Jirka měl zálusk mnou najitou ještě ne tolik známou jehnědku chlupatou. Když se přišlo na místo, hledala se, jako před čtrnácti dny. Původní už nerostla, tudíž se hledala nová. Po několika minutách lezení po čtyřech se jedna miniatura našla. Jirka a Fanda se kochali focením. Dále měl Jirka zálusk na zatím neznámý rosol (Dacrymyces nebo Exidia). Uvidíme, co nám prozradí mikroskop. ObrazekZ rosolovitých druhů byl k vidění vzácnější černorosol borový a rosolovka průsvitná. Jestliže nám bude počasí přát, noční teploty se budou držet nad nulou a nebudou velké teplotní výkyvy, mohl by se nám už brzy objevit první hřib kovář, dubák nebo borovák. V loni už jsem našel šestého května první dva klouzky a 11. května prvních devět kovářů. Píši to proto, protože začínají růst májovky, třepenitky a jiné druhy, které jsou předvojem prvních hřibovitých druhů.

 

Moc děkuji Evče a Fandovi za přivezení kačenek. Jo to se někdo má, když mu kačky už rostou a někdo musí čekat a doufat, že mu teprve porostou. Checht.

Obrazek

Více fotografií z myko vycházky, najdeš ZDE


20. a 22. duben 2010

 

Sliboval jsem Oldovi, že mu nasuším a připravím pod mikroskop, nějaké ty druhy, které se dají pouze pod mikroskopem určit. Ve středu jsem sedl na kolo a vyjel na nedaleké spáleniště pro pár vzorečků. Na spáleništi se objevila kalichovka a penízovka spáleništní. Při cestě se mi podařilo spatřit tři krásně obrostlé pařezy kalichovkou zvonečkovou. O několik metrů opodál byly další dva.

Obrazek

Včera mi volal Zdeněk Hromádko, že našel ucháče obrovského. Domluvilo se, že si ucháče, dneska půjdeme cvaknout. Sraz byl na určeném místě. Ucháč nám zapózoval a nyní se už suší a připravují se z něho otisky pro Pavla Havránka. V remízce bylo spousta hlízeček sasankových a nějaké křehutky.

Obrazek

Zítra chci zkusit štěstí, zdali se už konečně objeví nějaká ta kačenka nebo smrž.

23. duben 2010

ObrazekVečera dopoledne jsem musel, na chvilku do práce dojížděla linka výrobu. Odpoledne menší oslava, tudíž do terénu v pátek odpoledne. Opět mi to nedalo a šel zkusit kačeny. Nevím, zda je stále na kačeny brzo, nebo nemám štěstí. Páteční odpoledne bez kačen (pláč), ale zato mi přišlo do cesty zajímavý nález asi hřívovky černé - Amaurochaete atra a nějakého chlupáčka nebo plstnatky?

Při hledání ohnivce černého na šípkách, se ne jedné šípkové halouzce našla tato houbička, kterou neumím určit. Kdopak poradí?!

Obrazek

Kousek klacku mám doma, tak kdyby se náhodou Olda, ujal mikroskopování, zašlu vše, co mám. Už mám, řasntku, rosol, ušíčko nyní tento nález, tak bude mít co dělat

Obrazek

V jednom borovém hájku roste spousta - Penízovka provázková - (Strobilurus stephanocystis)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář