Jdi na obsah Jdi na menu
 


Červen 2012

27. 6. 2012

 

Malý přehled co nám rostlo v první červnové dekádě.

Začátkem června nám přišlo několik deštivých přeháněk, které nám malinko nastartovalo růst několik druhů hub. V druhé polovině června bychom se mohli dočkat většího početního růstu hub.

První víkend se tu uspořádala malá myko akcička otevírání lesa. Přijela stará známa skvadra. Zde je několik fotografií z této akce. 

 

Souhrn hub, které rostou na Hlinecku. Nejhojněji roste hřib kovář, hřib dubový a borový. Na dvou lokalitách se objevila liška obecná. S lupenatých hub roste muchomůrka pošvatá a šedivka. Místy se objevují první holubinky. S drobnějších jedlých druhů roste penízovka dubová, špička travní a jiné druhy. Na listnatých stromech roste krásný žlutý choroš žlutooranžový, který je v mládí jedlý.

V republice je několik nálezů křemenáče březového a osikového. Lidé nalézají kozáka březového, na Vlašimsku je už nalezen hřib hnědý (u nás se mu říká podhříbek, nebo podoubák), plavý, červený a babka a dokonce i hřib smrkový. Objevují se první muchomůrky růžovky, žampiony a jiné druhy. 

 

Tímto si myslím, že druhá polovina červan bude houbově zajímavá, jak druhově, tak i množstevně. Podle sledování serveru „Houbaření“, se vyskytují už i jiné druhy hub a začínají doopravdy růst ve větším množství… 

Ještě se vracím k malé akci pojmenované otevírání lesa

 

12. červen 2012

Posledních čtrnáct dní mám hnusné směny a ještě k tomu příští týden noční, ale od houbaření mě práce neodradí, muhehe. Po menších přeháňkách se nám začínají houbičky pěkně rozrůstat. Tento týden jsem si dal za úkol, že vyzkouším různé nadmořské výšky a k tomu různé biotopy. Včera jsem začal nadmořskou výškou kolem čtyř set metrů nad mořem. Biotop - dubina, poté bučina a smíšený les, borovice s břízou, poté přechod do smrkáče. V dubině bylo několik těchto krasavců, které Vám nyní představuji. Ostatní biotop zítra, pozítří… Jestliže nebude pršet, zajel bych do nadmořské výšky kolem šesti set metrů. Pozítří, či o víkendu, o kousek výš. Více fotografií najdeš ZDE. Přeji hezké podívání. 14. Červen navštěvuji hustý smrkový porost kolem 700 metrů nad mořem. Zde se ukazuje spousta různých hlenek a helmovek, ale s hřibovitými druhy je to špatné. Nalézám pouze jednu nádhernou srostlici kovře.


Druhý den 15. června zkouším nadmořskou výšku kolem šest set metrů. Tato výška je houbově zajímavá, ale stále to není ono. V této výšce nacházím staré plodnice kovářů a jednu Hřiba borového. Nové teprve polezou. Několik plodnic mělo sotva centimetr. V tento den nalézám ještě kozáka březového, hřiba peprného, holubinku, špičky obecné a co mi nejvíce udělalo radost, byl – prvonález míhavky přisedlé, neboli tenkovýtrusé.

18. červen je totálně vyschlý jak v předešlých dnech. Co nám málo vody spadlo, opět vysušila tropická vedra s jižním větrem. V této době se už nevyskytují malé drobotiny, veškeré jsou zaschlé. Co se momentálně nechá nalézt, jsou větší druhy hub, jako s hřibovitých hřib borový, dubový, kovář, smrkový, žlutomasý. Náhodně se nechá nalézt křemenáč a kozák březový. S lupenatých jedlých druhů má největší zastoupení mochumůrka šedivka, růžovka a holubinka.

 Dnes odpoledne všude kolem bouřilo, jen nad Hlinskem nespadla ani kapka. Snad spadne večer. Radar jde až do vínové barvy, tak snad…

21. červen 20121

Zdravím, včera malinko zapršelo, i když bylo hlášeno více srážek. Všude kolem pršelo, dostatečně jen opět Hlinsko zůstalo, beze srážek. Soukromá Hlinecká meteo stanice naměřila 1,4 mm srážek. Svratouch 1,6 mm což je malinko. Když vidím, kde kolik vody spadlo, je mi k pláči, ale co naděláme.

 

23. červen 2012

Po týdnu nočních směn, jsem po noční vyrazil okouknout, jestli v nepříznivém suchém počasí vyrazí nějaký křemílek. První zastávka byla na kovářovišti. Zde se nacházel krasavec, kterého vidíte na fotografii a menší kousek, který byl trochu okousaný od slimáků. 

 Při cestě na křemílkoviště jsem ještě navštívil další kovářoviště, kde se nacházel jeden starý kovář, poté se nabral směr na místo, kde roste křemenáč smrkový a borový. Na začátku a na konci lokality, žádný křemenáč nebyl, jen jedna šedivka. Vprostřed lokality, kde většinou rostou, se objevují první vlaštovky. Celkem na místě byly dva kousky do 10 centimetrů a tři prckové. 

 S křemílkoviště nabírám směr borákoviště, kde se nenachází žádný borový hříbek a ani žádná jiná houba. Od borákoviště nabírám směr k autu a procházím posledním kovářovištěm, na kterém nalézám malého prcka a dvě červivé růžovky.

 Při cestě potkávám pouhou jednu penízovku provázkovou a na jednom pařezu vlčí mléko. Zkontroloval jsem míhavky přisedlé, které ve vodě stále rostou a malé rašící lištičky. 

 Suma sumárum den stál za starou belu. Pokud nezaprší, je po houbách. Takovýto rozjezd sezony zdaleka nepamatuji

 26. červen 2012 

Zde jsem udělal malou video prezentaci za posledních pět dní. Kdo má zájem, může se podívat. Zjistil jsem, že některé prohlížeče nepodporují videa, vložené sem na blog. Proto vždy pod videem (obrázek vypadá, jako normální obrázek), je vždy odkaz na dané video. Stačí klinout a jsi na videu. Myslím si, že některá videa, jsou slušná. Převážně u každého druhu houby v atlase je též prezentace, většinou ozvučená… Přeji hezké podívání.

http://www.youtube.com/watch?v=NmJgngCIz7E

Momentálně rostou pouze hřibovité houby. S lupenatých druhů hub se nechá nalézt, holubinka, šedivka, růžovka a to je asi vše. Více fotografií najdeš v galerii. 

   

 27. červen 2012

Zde jsem natočil dvě malá videa. Fascinovalo mě, že v takovém suchu rostlo po hromadě dvacet osm kozáků habrových. Můžete se podívat, jak na lokalitě rostou. Nejhorší je, že větší polovina byla už stará a byla ožraná od hrabošů, řek bych… Sami se podívejte, jak vše dopadlo

http://www.youtube.com/watch?v=VPbrcCrnWqc

 

http://www.youtube.com/watch?v=qs1iQ2wyWlk

Dnes jsem byl navštívit nižší partie okresu. Řekl bych, že je tam větší sucho, než ve smrkáčích. Navštívil jsem buko dubo habrovo borové lesy. Dubáků se moc nekonalo, zato bylo kolem třiceti kozáků habrových. Našel jsem krásné dva fleky holubinek mandlových (cca 15 plodnic), jinak bída. Muchomůrky šedivky, růžovky dokonce i už m. červené sesychají ve stoje. Habráky zase napadla smečka myší… Letošní rok je zatím nejhorším rokem co pamatuji, alespoň u nás!

 

29. červen 2012

Dnes jsem byl u Kochánovických rybníků. Zde na hrázích rostou barevné hřiby, ale co jsem našel, byla jen stará torza hřibovitých hub, bez identifikace. V lipovém lesíku bylo několik namodralek, jinak vůbec nic. Krajina, biotop, prostředí skvělé. Viz foto. Většinou tak daleko na houby nejezdím, ale proč nemít více lokalit. Nadmořská výška 320 metrů. U nás se pohybuji nad 600.


 
30. červen 2012
 

V sobotu mě navštívil houbařský kamarád Jirka Vrajík. Mezi námi houbaři si říká Houbomil. Jirka pochází z Kláštěrce. Do Železných hor jezdí na Ronovsko. Při té příležitosti mě navštívil. Velice rád jsem Jirkovi ukázal své místa, odkud nosím slušné úlovky.  Houbomil byl spokojený…

Zde máte malou video prezentaci a několik fotografií. Více najdeš v galerii.

Nejvíce se našlo kovářů, poté křemenáč smrkový, březový a spousta různých druhů.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Pěkné opravdu tak pěkné

(Václav Burle, 17. 6. 2012 0:42)

Moc pěkné houbičky. Pokochal jsem se...

Re: Pěkné opravdu tak pěkné

(Kudláček, 26. 6. 2012 22:10)

Mockrát děkuji!!!