Jdi na obsah Jdi na menu
 


Březen 2012

24. 3. 2012

 


3. - 4. březen 2012 co momentálně roste na Hlinecku


Tento víkend jsem měl volný, byl slunečný, neděle trochu mrazivá, ale stálo to za vyjití do terénu. V sobotu 3. března, jsem byl zapálit svíčky rodičům na urnovém háji. Při cestě na urnový háj jsem šel kolem pivovaru. Na pivovarské louce roste desítky plodnic kržatky zimní. V jeřábové aleji se hlíva ústřičná nekonala. Byly zde jen torza staré šupinovky kostrbaté. Dále jsem pokračoval na Studnický kopec - Krň, kde je spousta remízek černého bezu, lísek a osik. Na jmenovaných stromech se vždy našel druh, který momentálně má růst. Jako například na černém bezu Jidášovo ucho, na lísce kornice otrubičnatá apod. Na Krni mám místo, kde nacházím plstnatku hnědou. Plsnatka nezklamala. Při otáčení klacíků se objevilo na jedné osikové větvičce stovky špendlíkových hlaviček. Nedalo mi to a cvakl je. Po zvětšení se mi srdíčko rozkmitalo. Z fotografií vychází nějaký chlupáček. Takové druhy hub se nenachází každý den.
 

V neděli jsem zkusil řeku Chrudimku. Kolem Chrudimky je jedna mokrá lokalita s buko olšovým porostem. V těchto místech se vždy něco najde. Bohužel tu zde leží ještě hodně sněhu, tak jen na vytátých místech kolem stromů se objevují první jehnědky olšové, na větvích je viděl, spousta černorosolů bukových a rosolovek mozkovitých. Ve vedlejší smrčině se už objevují první penízovky smrkové. V této smrčině nacházím jehnědku chlupatou, ale obávám se, že už jehnědka nebude. Bohužel je tento kus lesa vykácen. Ve sněhu jsem našel ještě staré torzo hřiba žlučníka. Byl to hezký zajímavý víkend.


Suma sumárum, co nyní na Hlinecku roste, nebo co jsem alespoň potkal:

Boltcovitka ucho Jidášovo - Auricularia auricula-judae

Brvenka Hahnova - Lachnellula occidentalis

Černorosol bukový - Exidia glandulosa

Černorosol smrkový - Exidia pithya

Černorosol sp.

Helmovka pařezová - Mycena tintinnabulum

Hlíva připjatá - Resupinatus applicatus

Hlíva ústřičná - Pleurotus ostreatus

Chlupáček sp.

Jehnědka lísková - Ciboria coryli

Jehnědka olšová - Ciboria amentacea

Kornatec okrouhlý - Basidioradulum radula

Kornatka masová - Peniophora incarnata

Kornice otrubičnatá - Encoelia furfuracea

Krásnorůžek lepkavý -  Calocera viscosa

Krásnorůžek rohovitý - Calocera Cornea

Kropilka rosolovitá - Dacrymyces stillatus

Kržatka zimní - Tubaria hiemalis

Pařezník obecný - Panellus stipticus

Pařezník pozdní - Panellus serotinus

Penízovka sametonohá - Flammulina velutipes

Penízovka smrková - Strobilurus esculentus

Plstnatka hnědá - Tapesia fusca

Rosolovka listovitá - Tremella foliacea

Rosolovka mozkovitá - Tremella mesenterica

Žilnatka bledá - Phlebia centrifuga

Žilnatka oranžová - Phlebia radiata

Korovitky, dřevomory a jiné.

 

 

V týdnu, nebo o víkendu půjdu navštívit ohnivcoviště a podívám se na lokalitu, kde roste ušíčko černé. Už se letos na dvou lokalitách našlo… Houbám zdar!

Více fotografií najdeš v galerii Březen 2012 

 

15. březen 2012

Druhá březnová dekáda je stejná jako první. V první dekádě rostly houby, které tu jsou zmiňované, jen ve druhé dekádě přibilo ušíčko černé, ohnivec rakouský, penízečka drobnovýtrusá, kalorka kopřivová, lžičkovec šišková, dřevomor mnohotvarý a jinak bych řekl, že je stejná houbová struktura, jako v první dekádě. 

Byl jsem navštívit mé nejoblíbenější místo, kde právě roste ohnivec a ušíčko černé. Po lese je všude ještě dost sněhu. Sluníčko se do lesa málo dostává, čili sníh pozvolna roztává a zem se pěkně nasakuje vodou. Na lokalitě kde roste ohnivec, bylo spousta sněhu, na druhé též, ale už se vyskytovala vytátá místa a na těchto místech se objevují první ohnivci.

Sluníčko se do lesa málo dostává, čili sníh pozvolna roztává a zem se pěkně nasakuje vodou. Na lokalitě kde roste ohnivec, bylo spousta sněhu, na druhé též, ale už se vyskytovala vytátá místa a na těchto místech se objevují první ohnivci.

Místo kde roste ušíčko černé, bylo obklopeno sněhem, ale přeci jen se objevilo malé vytáté místo, na kterém začíná růst na dvacet plodnic.

Při přechodu přes hráz rybníka, který tu je, leží třicet centimetrů sněhu. Byla to krásná procházka, při které jsem nafotografoval přes dvě stě různých fotografií.

Místo kde roste ušíčko černé, bylo obklopeno sněhem, ale přeci jen se objevilo malé vytáté místo, na kterém začíná růst na dvacet plodnic. 

 

Při přechodu přes hráz rybníka, který tu je, leží třicet centimetrů sněhu. Byla to krásná procházka, při které jsem nafotografoval přes dvě stě různých fotografií. 

Budu zvědav, jak dopadne třetí dekáda a jak nám nastartuje měsíc duben! 

 

24. březen 2012

Pěkný hezký den,

Sobota byla plná překvapení. Pře devíti dny tu bylo na zastíněných místech ještě 15 centimetrů sněhu. Vlastně ještě tuto sobotu jsou na místech zbytky sněhu.

Při příchodu do lesa si škubu do polévky penízovky smrkové, kterých tu je na kýble muhehe. Při té příležitosti koukám na šišky, ze kterých roste penízovka, ale hlavně jsem měl políčeno na terčku šiškovitou, kterou jsem ještě nikdy nenašel. Po půl hodině sběru smrkovek mi přichází do ruky asi roční šiška na které je několik teček. Přiložím šišku k oku a zjišťuji, že se jedná o terčky. Koukám po zemi a hledám asi tak staré šišky a vida, najednou vidím několik šišek obrostlých terčkou šikovitou. Do poslední chvíle, jsem koukal na šišky staršího data a proto se mi asi nedařilo. Na starších vyrůstají penízovky, ale terčky ne a naopak. Terček bylo spousta, ale většina v miniaturním provedení. Pokusil jsem, zhotovit několik fotografií. I když se jednalo o můj prvonález, tak si myslím, že budou další a hezčí.

 

 

Abych se nezdržoval na jednom místě (uběhla hodina a půl), tak jsem musel nechat terčku, terčkou a přestat sbírat penízovky. Měl jsem v plánu ještě navštívit, před devíti dnami zasněžené místa ohnivců a ušíček. Přicházím po cestě k místům kde právě roste ušíčko. Na cestě v měsíci dubnu nacházím ucháče obecného. Když míjím první kořen, kde pravidelně ucháče nacházím, se mi tají dech. Po pokleknutí zaostřuji a zjišťuji, že se klube první ucháčovo miminko. Několik centimetrů od ucháče je ještě zbytek neroztátého sněhu. Vyfotografuji si malinkatého prcka a koukám po dalších. Hned několik centimetrů od prvního je druhý miminko. O dva metry další dva a u ušíček byl pátý kousek.

Čas letěl, už se začalo smrákat, tak jsem letěl ještě na jenom jedno ohnivcoviště. Vida i zde se tu krásně rozrůstá skupinka ohnivců. Od miminek po dospělé v počtu cca dvaceti kusů. Věřím, že pod listím jsou další…

Byl to krásný slunný den. I když tu mám stále relativně mokro, tak už by to na louky a pole potřebovalo zapršet. V lesích voda tolik nevysychá a to je dobře.

Více fotografií najdeš zde


  

26. březen 2012

Nechtělo se mi sedět u počítače, nebo u televize, tak jsem vyrazil omrknout terčky šiškové, zda se mi potvrdí hypotéza, že terčky rostou převážně na rok až dvou letých šiškách. Hypotéza se potvrdila a mohl jsem hledat jehnědku chlupatou, ale bohužel se jehnědka nekonala, ale našel jsem za to zase něco zajímavého ve velikosti 1-5 milimetrů. Zajímavost rostla na jehličkách. Vše můžete vidět na fotografiích.

Když jsem nepochodil v smrkovém porostu, zkusil jsem listnáče. V jedné osikové remízce beru do rukou osikové větvičky a zjišťuji, že asi na pěti z nich se objevuje, už letos po druhé Číšovec nahloučený - Cyphellopsis anomala. Opět nebyl v plném rozpuku, tak zůstal na místě, zda se rozkvete do své krásy. Nikdy si člověk nevšímá, takových zajímavostí, než, když jednou náhodou člověk na vše přijde checht.

 

 

Březnová galerie

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

17.03.2012

(Zdeněk, 17. 3. 2012 23:10)

Jirko prostě Tvoje fotky a videa hub, to je nádhera! Rád se pokochám na Tvých stránkách houbami, a dokonce se i něco naučím! Měj se moc hezky Zdeněk z Jablonce.

Re: 17.03.2012

(Kudláček, 18. 3. 2012 8:54)

Díky, díky!!!