Jdi na obsah Jdi na menu
 


Březen 2010

29. 3. 2010

3. březen 2010

 

Konečně se udělalo hezké počasí, tak jsem zkusil jít do terénu. Ve městě, je polovina sněhu roztátá, proto terén. Půl kilometru za městem bylo zjištění, že to byla chyba. Všude ještě leží 20-30 cm sněhu. ObrazekNaštěstí byl sníh tvrdý, zmrzlý, žádné propadání, ale stejně v polovině cesty jsem se otočil a šel domů. Jen jediná paseka byla roztátá, kde je spousta smrkových pařezů. Vyfotografoval a natočil si i několik trámovek, dole u řeky Chrudimky bylo spousta chorošovitých hub, líbil se mi jeden kmen obrostlý síťkovcem načervenalým. Nazpět jsem procházel olšinou. U kmenů stromů byla sem tam vytátá malá místa sněhu. Kde se tak konalo, lezla z listí jehnědka olšová. Při přecházení z jednoho břehu na druhý, mne zaujala bříza, na které roste krásný

rezavec šikmý, ze kterého mám obzvlášť radost, který použijeme, na onkologické onemocnění. Meteorologové nám vyhrožují, že přijde další ochlazení. O víkendu mají padnout teploty na -10°C a má napadnout až 25 cm nového sněhu. Dočkáme se letos vůbec nějakého oteplení?!

Obrazek

 

7. březen 2010

 

Slunná, ale mrazivá neděle. Došly nám brambory, povídám zajedu do sklípku na chatu a podívám se do nedaleké lískové aleje na Kornici. Stalo se tak a výsledek se dostavil. Na několika kmenech a haluzí se objevilo na stovky Kornic. Zde je několik fotografií a malé video. Jiné brouzdání nemělo cenu, je stále dost sněhu.

 

Obrazek


9. březen 2010

 

Teploměr ráno ukazoval -14,2°C. Raději jsem ještě zalezl do teplých Obrazekpeřin. Po probuzení mi skrze žaluzie procházely sluneční paprsky. To mne nenechalo v klidu, vylezl z postele a vyrazil do terénu. Situaci jsem podcenil. I když svítilo sluníčko, bylo stále mrazivo a nemalé množství sněhu, po kterém se dobře chodilo. Při dojití na místo kde rostou ohniveci leželo 20 cm sněhu. Ohnivec se nekonal. Pokračoval jsem kolem řeky Chrudimky do olšiny, kde se už objevila holá místa, na kterých se objevují první jehnědky olšové. Penízovka smrková si ještě nechává čas. Byla to pěkná procházka. Hrozím se předpovědi, kterou nám meteorologové slibují. Slibují nám neustále sněžení a nízké teploty. Zima se nevzdává, ale pohodu si nenecháme vzít.


Obrazek

Zde je fotografie místa, kde roste ohnivec rakouský. V prosinci jsem si stěžoval, že ohnivcoviště bylo přejeté traktorem, nyní je přímo rozjeté. Posuďte sami. Přesně rostou, kde je vidět stín.


Obrazek 


Jaro je za dveřmi. 

 

 

21. březen 2010

 

ObrazekMáme tu první jarní den. Sněhová situace se zlepšuje. Pomalinku sníh odtává, dokonce dneska pěkně hustě pršelo. Na vytátých místech se objevují první vlaštovky. V lískové remízce se zjevují první Jehnědky lískové - Ciboria coryli. Samo, nechyběla na kmenech a starých větvičkách Kornice otrubičnatá - Encoelia furfuracea. V remízce roste jeden keř černého bezu, na kterém krásně kvetlo ucho jidášovo - Auricula judae.  Zkusil jsem osikovou remízku, kdyby se objevila mušlovka a jehnědka osiková.Obrazek Bohužel v těchto místech bylo ještě 15 – 20 centimetrů sněhu. Taky jsem se zašel podívat na zahrádku, abych se podíval kolik je na zahrádce sněhu. Kamarád mi daroval krásný česnek, tak bych jej potřeboval naset. Česnek bude muset počkat. Na zahrádce ještě leží půl metru sněhu, což bude ještě dlouho trvat, než roztaje. Přikládám fotografii, na které je výška sněhu pěkně vidět. Myslím si, že během týdne se situace zlepší k dobrému.


Obrazek


Obrazek23. a 24. března 2010


 

ObrazekSvítí krásně sluníčko, teploty se blíží k 20°C. Nedá mi to sedět doma a vyrážím opět do terénu. Místy je, ještě hodně sněhu. Musím vyhledávat holá místa, ale kde už sníh není, objevují se první jarní houbičky. V olšinách nacházím jehnědku olšovou, na kmenech černorosol bukový, v lískách jehnědku lískovou a kornici otrubičnatou, v smrčinách se objevují koberce penízovek smrkových. Do první jarní polévky vynikající houbička. Sbíráme pouze kloboučky, nožičky jsou tuhé. Na mém Hlineckém ohnivcovišti se rozkvétá do své krásy ohnivec rakouský (nejedlý). Kamarád Kryšot – Radek Pilař na Turnovsku už našel první smrže a ucháče. Objevují se první kačenky české. Už se situace pěkně mykologicky vyvíjí. Během několika dní se kačenky a smrže rozrostou po celé republice.

Obrazek

 Poprvé v životě jsem našel tuto houbičku. Pubigera subvillosula - jehnědka chlupatá. Jen škoda, že jsem se, ji tolik nevěnoval. Při zvětšení je malinko máznutá. Ono vyfotit špendlíkovou hlavičku v jehličí, obyčejným kompaktem, budiž … Sami se můžete podívat, na jehličí a na jehnědku. V sobotu se půjdu podívat na ono místo a pokusím se lépe jehnědku cvaknout.


27. a 28. březen 2010

 

Včera 27. března mi volal Zdeněk Hromádko, jestli bych s ním nezašel na ohnivce. Ještě jej neměl ve své sbírce. Když bylo nafoceno, ptal se mne Zdenda, jestli ještě mám, nějaký špek. Ano od pondělka mám na svém kontě první jehnědku chlupatou - Pubigera subvillosula. Místo se našlo hned, ale jehnědka nikde. Hodinu se lezlo po čtyřech v jehličí, dokud se alespoň jedna neobjevila. Radost byla veliká. Taková pidi houbička se jen, tak nevidí, každý den ;-)

Obrazek


ObrazekDnes 28. března, se jelo do Studnic na nedělní oběd. Než se dobrůtka uvařila, vyrazil jsem na nedalekou mýtinu, kde rostl vzrostlý smrkový porost. Při cestě jsem byl omrknout, jestli už leze ucháč obrovský, není tomu tak. Jedno vlezení do osikového mlází, mi udělalo radost, poněvadž jsem si cvaknul miniaturní mušlovku, nakameroval  si černorosla dubového a Outkovku rumělkovou - Pycnoporus cinnabarinus. Na mýtině, bylo spousta černoroslu smrkového, kropilek rosolovitých, penízovek smrkových, ale nejvíce mi udělala radost třepenitka maková. Když nebudu počítat zimní lupenaté houby a nynější penízovku smrkovou, tak je to první jarní lupenatá houbička. Krásně voněla, nemohl jsem se první čerstvé houbové vůně nabažit.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář