Jdi na obsah Jdi na menu
 


Březen 2009

31. 3. 2009

1. březen 2009

Situace stále stojí za velké …. Neustále se na Vysočině drží kolem půl metru sněhu. Je pravdou, že meteorologové hlásí oteplení a místy i déšť. Včera i dnes tu spadla nějaká ta kapička. Sníh trochu povolil. Na silnicích se místy objevuje asfalt, ale stejně mám problém vyjet z parkoviště. Je vyjetá 30 cm kolej a ta si dělá s autem, co chce. Dokonce si město, zaplatilo agenturu na odklízení sněhu. Včera a dnes tu byla brigáda na shazování sněhu ze střechy. V roce 2006 tu byla ta samá (horší) situace, tak už město a lidičky vědí, co se může stát …..

Obrazek


 V loni tuto dobu, jsem už nacházel několik druhů houbiček. Namátkou: Jehnědka olšová, Ohnivec rakouský, Penízovka smrková a spousta jiných druhů. Doufám, že sníh poleze dolů a já budu moci vyrazit do přírody. Zítra jdu po určité době do práce. V jednom zaměstnání (konec roku) se propouštělo, bohužel jsem byl mezi propuštěnými, ale po chvilce jsem si našel nové zaměstnání a jdu zkusit štěstí do zdejší mlékárny „Tatra mléko“, jako seřizovač. Ještě se vrátím ke sněhu. Stále si stěžuji, ale vím, že když tu mám tolik sněhu, je pozvolné tání, voda se pomalinku vsáká do země, tak tu mám perfektní sezonu. Roste spousta druhů a velké množství hub. Nebudu předbíhat, ale už aby to bylo ….. ;-)
8. březen 2009

 
 

Jaro klepe na dveře ….

 

 V Hlinsku se stále místy drží nesouvislá vrstva sněhu. Po měsíci sněžení, mi to nedalo nevyrazit do terénu. Vzal jsem procházku kolem řeky Chrudimky, abych se podíval, jestli se nám nevylévá ze břehů. Voda zůstává stále ve svém korytě, tudíž jsem se dostal do pěkných olšových míst. V tuto roční dobu, by už měla růst Jehnědka olšová - Ciboria amentacea.

Obrazek


Olšinka byla pokryta 20 centimetrovou vrstvou sněhu, říkám si musím si počkat, až sníh roztaje. Koukám, že kolem každého kmenu je odtáté místo. To mi nedalo a mrknul s k několika olším a vida jehnědka, vedle jehnědky. Až sleze, veškerý sníh bude zde na stovky malých plodniček. Pokračoval jsem směr Hamry. Kde byla holá místa, tam se probouzí jaro. Vystrkují růžky první sněženky, objevují se berušky a jarní houbičky. Namátkou připomenu z dnešních nalezených druhů: Jehnědka olšová a lísková, Ohnivec rakouský, Kržatky, Penízovky a jiné houbičky


Obrazek14. březen 2009

 

Sobota. Celý týden tu poletoval sníh. Skoro každé ráno bylo zachumelené, ale během dne nový sníh roztál. V pondělí a v úterý tu byla děsná sněhovokrupicová přeháňka, že se nedalo ani jet autem.

Obrazek

Dnešní ráno bylo slunné, povídám si půjdu se podívat, jak v lese roztál sníh a zda už lezou penízovky smrkové. Bohužel, se tak nestalo. Kde penízovka v loni rostla, tak nyní leží 30 cm vrstva sněhu. Místy jsem se opět brodil, že mi sníh zapadal až do kanad. Tudíž jsem si vybíral holé plácky (mýtiny, louky, břehy), zda na některých místech, bude konkrétní houbička. Ano, stalo se tak. Místy se objevovala kterákoliv houbička. Namátkově připomenu: na mýtině roztáté pařezy plné rosolovky smrkové, na tlejících haluzích pohárovka obecná, pod olší jehnědka olšová, bylo spousta rosolovitých houbiček jako kropilka, rosolovka listová a různé hlenky.

 

Obrazek

Na černém bezu naše klasika Jidášovo ucho a spousta jiných druhů … Fotografie najdeš ZDE. Procházka, byla nádherná, ale vyčerpávající. Sníh udělal své. Viz. foto. Jestliže se bude, počasí takto opakovat sníh tu vydrží, až do konce března a já budu závidět ostatním, jak si bagrují Kačenky české, jako už nyní dole na Pardubicku.

Obrazek21. březen 2009

 

 

 

 První jarní den byl v krásném slunečním duchu. V lesích a zastíněných místech stále leží třiceticentimetrová vrstva sněhu. Viz fotografie. Kde, sluníčko svítí, tam se probouzí jaro. Začínají vylézat bledule, kvetou sněženky a rostou různé první jarní houbičky.

Obrazek


 

V tomto krásném dni, by byl hřích sedět doma, tudíž jsem se byl podívat, na jednom Ohnivcovém místečku. Místečko bylo z poloviny pokryto sněhem a z druhé poloviny bylo pokryto krásnými rozkvetlými Ohnivci. Nevím, v jakém měřítku se skrývají pod sněhem, ale navenek se ukazovalo na šedesát krásných plodniček. V sousedství, rostlo, spousta jehnědek.

Obrazek28. březen 2009


Hm, koukám, že je všude krásně, jen na opičích horách opět ještě zima. Byl jsem se o víkendu poprvé podívat do svého rajonu. Kde se v loni v tuto dobu, rozpoutal velko růst penízovky smrkové, tak nyní na těch místech ještě leží až půl metrová vrstva sněhu. Jak jsem se zmiňoval na začátku měsíce, že tu sníh vydrží do dubna, stává se tak ….

Obrazek


 

Kde jsou holá místa, smrkovky se v miniaturách objevují …. Nyní hlásí docela teplo, tak se snad sníh dá do pohybu a začne ve velkém odtávat. Jen jediná věc mi medí, že tu bude alespoň troch vláhy. To je vidět i na fotografiích ….

Obrazek


 

Doufejme, že se duben o hodně zlepší a už člověk začne více chodit do přírody a houbičky začnou růst.

 

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Ohnivec rakouský

(Pištora, 10. 3. 2009 17:10)

S ohledem na nadmořskou výšku Hlinska a to jak jsou pěkně tučné a do zlata, bych si spíše tipnul na Ohnivec jurský.