Jdi na obsah Jdi na menu
 


Březen - 2011

10. 3. 2011

BŘEZEN 2011

 

09.03.2011
Opět tu mám hezký článek od inženýra Miroslava Chládka, který zpracoval několik užitečných bodů. Některé body sám osobně používám. Sleduji teplotní i srážkové souhrny a podle nich vycházím do terénu. Dnes jsem se byl podívat v terénu, jak to vůbec vypadá. Bohužel mám špatnou zprávu. Veškerá zem je promrzlá a vysušená. Dokud nám nespadne několik milimetrů srážek, můžeme se prozatím rozloučit s prvními předjarními a jarními houbami.

Hledal jsem jehnědky olšové. Po první lednové vlně jsou všechny zmrzlé, zaschlé. Kde taje sníh, nebo je vlhčeji, objevují se první půlmilimetrová mrňata. To samé platí i o penízovkách. Sametonožky uschlé, smrkovky ještě nelezou, nemají vláhu. Raději si přečtěte zdejší článek a můžete se těšit na další pokračování…

celý článek zde


 

CYKLUS PŘEDNÁŠEK  HLINECKÉ POBOČKY

PRVNÍ POLOLETÍ 2011


18. březen 2011 Beseda o houbách - Vzpomínka na rok 2010 (promítání fotografií)

 

15. duben 2011 - Beseda o houbách – předjarní a jarní houby

 

13. květen 2011 -  Beseda o houbách – Smržovité a první hřibovité houby
 

18. červen 2011 -  Beseda o houbách - „Co momentálně roste“

Program na druhé pololetí se připravuje! 

 

9. – 11. září 2011 - III. Ročník houbařské výstavy

  

Všechny besedy se konají vždy v pátek od 18.30 hodin v hlineckém Centru Jana XXIII. na sídlišti (výměníková stanice č. 4 – sídlištní blok mezi ulicemi ČSA a Jiráskova).


 

!POZOR!

Dobrý den,

omlouvám se všem za zrušení besedy, která se měla konat 18. března 2011

Pro nemoc se beseda nekoná. Bude dohodnut co nejbližší termín, nebo budeme pokračovat v pravidelných besedách na tento rok.

 


Myko túra 22. březen 2011

Přeji krásný den,

Druhý jarní den mě vytáhl na průzkum, do okolních lesů. Nejprve jsem navštívil místečko na Hamříku, kde v loni tuto dobu rostla Oranžovka  vřetenovýtrusá. Bohužel se oranžovka nekonala, poněvadž mi nezbedníci srovnali kus lesa se zemí. Pokračoval jsem dál na jehnědku chlupatou, terčku a omrknout první penízovky smrkové. Opět se nic nekonalo, až na pár několik milimetrových smrkovek. Povídám si zlepším si náladu ohnivcovištěm. Přicházím na ohnivcoviště a málem mě klepla pepka. Celé místo bylo vykácené a pořezané jívy spadlé na ohnivcovišti. Zde je malé natočené video, abyste věděli, o čem píšu.

 Další rána pod pás byla v jedné bezové a lískové aleji. Opět srovnané se zemí. Copak se stalo lidem, že všechno kácí. To nemají čím topit… ? Tak mi bylo na nic. Už jsem neměl náladu a sil na další jití a hledání. Nabral jsem směr Hlinsko. Při cestě se mi připletl pěkný lesní potůček. Ihned mi blesklo hlavou, že Zdeno, už našel první míhavky. Koukám, koukám, až si mohu oči vykoukat a hle najednou vidím něco malého, světlého na jednom klacíčku. Po vyjmutí klacíku si prohlížím, co by to mohlo být. Po chvilce zjišťuji, že se jedná o vodničku potoční. Alespoň, tam mi troch udělala radost.

 066.jpg

 Cesta domů pokračovala nedaleko lyžařské sjezdovky. Říkám si podívám se, zda se ještě lyžuje, nebo zda už je sezona ukončená. Druhá varianta byla správná. Zde přikládám několik fotografií, že by ještě na tomto lyžovat šlo, ale pořadatelé vědí, jestli lyžovat, nebo nelyžovat. V pozadí je moje fabrika mlékárna „Tatra mléko“.

  img_4319.jpg

083.jpg

 Domů se mi po silnici nechtělo, tak jsem si trochu zašel a obcházel celé město terénem. Byla to krásná procházka, až na tu devastaci.

 

Seznam hub, které momentálně rostou:

Jehnědka jívová, lísková a olšová. Penízovka smrková, rosolovka listová a mozkovitá, černorosol bukový a smrkový, kropilka, dřevomor mnohotvarý, ohnivec rakouský, vodnička potoční a několik chorošovitých druhů.

Zde je celkový souhrn nalezených druhů, daných do videa.

 

Třetí březnová dekáda

Ve třetí březnové dekádě začínají růst předjarní a jarní houby. Největší překvapení udělalo ušíčko černé. 

pseudoplectania-nigrella---usicko-cerne-1.jpg

Páteční myko vycházka mi udělala velkou radost. Našel jsem si dvě nové ohnivcoviště. Pídil se po terčce, jehnědce chlupaté, ucháči obecném apod. Bohužel se tyto druhy nekonaly, ale udělalo mi velkou radost ušíčko černé, které v loni rostlo až v dubnu. Potkal jsem na patnáct momentálně rostoucích druhů. 

 penizovka-sametonoha-flammulina-velutipes.jpg

Nedalo mi to se nepodívat ke srubu. Srub zimu přečkal a čeká na první letošní návštěvníky. Byl to krásný slunný den. Během týdne vypukne penízkobranní. Je mnoho malých milimetrových plodniček penízovky smrkové, která se během týdne rozroste do velkého množství.

 polyporus-brumalis---choros-poloplastvovy.jpg

  Máme se na co těšit. V nižších polohách se už objevují první Kačenky české (Verpa bohemica). Jen by to potřebovalo více vody. Houbám zdar! 

 ohnivec-rakousky---sarcoscypha-austriaca.jpg

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

18. červen 2011 - Beseda o houbách - „Co momentálně roste“

(Hela, 29. 3. 2011 19:04)

Není 18.června sobota? Je to chyba nebo jsem blbka nebo je to fakt v sobotu??

Re: 18. červen 2011 - Beseda o houbách - „Co momentálně roste“

(Kudláček, 29. 3. 2011 19:53)

Posílám pozdrav do Zalíbeného ;-)
Omlouvám se. Paní Zelenková mi poslala návrh besed. Nyní nevím, zda jsem udělal chybu já, nebo se stal překlep, nebo ...
Ano správně je 17. červen. Až budu přihlášený, opravím datum. Děkuji za upozornění!!! Budu se na Vás Těšit. O víkendu se chci jít projít do mého revíru. Jestli budete chtít a mít čas napište.

Kácení

(Hela a Franta, 29. 3. 2011 18:50)

Musím říct, že tomu kácení taky vůbec nerozumíme :( Stromy a keře okolo cesty od státní silnice do Zalíbeného nám taky "upravili", pokáceli téměř vše. Je to prostě k pláči. Loni jsem se dočetla v jakýchsi novinách, že v Hlinsku (nevím přesně kde) budou kácet stromy, aby je nahradili novými kvalitními.

Re: Kácení

(Kudláček, 29. 3. 2011 19:45)

Je to smutné, ale nenaděláme nic. Jen, kam člověk byl zvyklý chodit na super druhy, díky kácení vymizí a budeme muset počkat až nové stromy dorostou do určitých velikostí, nebo zda se podhoubí vytvoří o kousek dál ... Příroda je mocná čarodějka!